Смятам, че има много какво да се изисква, както от страна на Мостстрой АД, така и по отношение на проверката, която започна от вчера. Това казва в интервю пред Агенция Фокус Димана Ранкова, заместник предсдетал на КФН и ръководител на направление Надзор на инвестиционната дейност.
На първо място - вярно е, че ние сме уведомени след приключването на търговската сесия на 6 октомври, че се е открило производство по несъстоятелност. Не е достатъчно обаче само това, допълва тя. Друг важен въпрос, който е много важно да бъде част от нашите проверки, е, че дружеството има кредити към няколко банки, има договор за лизинг по отношение на предоставени транспортни средства и вещи на лизинг. За жалост тези данни са твърде слабо загатнати в предаваните до този момент отчети на дружеството, а това са все неща, които влияят върху финансовото състояние на дружеството. Трябва да знаем, че тези отчети, които са давани при нас и които ние и борсата сме разпространявали пред публиката, трябва да са коректни, пълни и да отразяват действителното състояние. Много е важно да проверим не са ли на лице достатъчно сериозни събития около финансовото състояние на дружеството, които обаче не са разкрити в тези отчети, пояснява Ранкова.
Всъщност вчера са започнати проверки към самото дружество, към банките и към лизингодателя, уточнява тя.
Другото, което е важно да се проследи и което е започнато от петък, е да се проследят през Централен депозитар сключените сделки в периода преди 6-ти и сега също, когато цените драстично намаляха. Казвам преди 6-ти октомври, защото тогава е оповестено събитието за изпадането в неплатежоспособност, откриването на производство. През Централен депозитар следва да се проследят сделки - евентуално да се търси наличие на определени признаци на пазарни манипулации, дали са налице различни манипулативни сделки, което може да бъде засечено през централния депозитар. Това каза Ранкова.
Заместник председателят на КФН не може да се ангажира със срок, в който ще приключи проверката. Тя не приема напълно така направеното съобщение, че едва ли не няма нарушения. Очевидно е, че доста работа трябва да се свърши. Много кратки срокове са определени за даване на информация, именно с цел максимално бързо да се приключи с тази проверка, но все пак не мога да се ангажирам от сега със срок, допълва Димана Ранкова.
Според нея все още има законодателно какво да се променя в частта за оптимизиране на корпоративното управление Не само законодателството – практиката също трябва да е достатъчно адекватна, тъй като законодателството и сега позволява намеса, но тя трябва да бъде адекватна и навременна, смята Ранкова.