Международният арбитражен съд в Париж е осъдил Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) да плати 600 000 долара (близо 1 млн. лева) заради неточно адресирана жалба за неспазване на трудовата заетост в БТК след приватизацията на компанията. Това пише вестник Труд, който е научил информацията от отлично информирани източници, запознати с делото.
До късния следобед вчера от АПСК е нямало официално становище по скандалния ход на процедурата. От ведомството са обещали да коментират казуса днес.
Международният арбитражен съд е провел две заседания по делото - едното в София, а второто в Хага, Холандия. Магистратите не са приели искането на процесуалния представител на АПСК адвокатска къща Камбуров да образуват дело срещу американския инвестиционен фонд Адвент интернешънъл. Делото ще се води само срещу другите двама ответници - виенската офшорка Вива Венчърс и Неф Телеком, Люксембург. Шамарът от Парижкия арбитраж е още по-звучен, тъй като в решението на съда са включени и разходите на българските юристи по време на двудневното дело в Хага. Те са изконсумирали сандвичи, кафета и сокчета за цели 2000 лв. Присъдени са и други 7000 лв. техни разходи по време на делото, пише Труд.
Българската държава води две дела срещу купувача на БТК за неспазване на програмата за трудова заетост през първите пет години след раздържавяването на компанията. Първото е за 40 млн. лева, а второто - за 20 млн. лева.
Делото срещу Вива Венчърс стартира броени дни преди да изтече давностният период, в който българската държава можеше да претендира за щети от неспазения приватизационен договор. Процесуалият представител бе избран от предишния екип на Агенцията за следприватизационен контрол по критерия най-ниска цена, без да се изисква опит във воденето на международни арбитражни дела, което си е най-висшият пилотаж в съдебните процедури. Забележки към защитата на българската позиция по делото дойдоха от Министерството на финансите и от конкурентни юридически кантори.
Все още не е ясно дали при фактическото разглеждане на делото същата юридическа компания ще продължи да защитава българските интереси по делото. При продажбата на БТК в компанията са работели 25 300 души, днес са 3000.