Изминалата година бе трудна и за хората, и за бизнеса. Много фирми излизат от нея с разклатено финансово здраве. Важното е, че се запази макроикономическата стабилност и данъчните ставки останаха на ниски нива. Правителството издържа на изкушението да увеличава разходите, срещу които няма приходи в бюджета. Може да се каже, че най-трудното мина. Това каза в интервю за вестник Класа Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и изпълнителен директор на Стара планина холд АД.
Вече в много сектори на икономиката отчитат значителен ръст на продажбите. Това са основно експортно ориентираните отрасли, като металургия, машиностроене, електротехника, текстил и облекло. Има ръст в туризма и в селското стопанство, допълни той. Според него компаниите гледат с по-голям оптимизъм към 2011-а като година, в която ще има затвърждаване на този ръст и подобряване на финансовото състояние, на ликвидността. Наблюдава се ръст в търговията и услугите, има известни проблеми в строителния сектор, уточнява Велев.
Износът силно допринася за оптимизма на българския бизнес. За съжаление не можем да кажем същото и за вътрешното потребление - то ще последва износа, но ще трябва време, смята Велев. Добрата новина в този посока е, че вече има спад на безработицата. Той очаква плавен ръст в заетостта, както и нарастване на доходите в реалния сектор, особено в експортно ориентираните сектори. По думите на Велев една по-голяма сигурност ще доведе и до ръст в потреблението. Това пък ще доведе до по-голям ръст в търговията и услугите през следващата година.
Предвижданията на бизнеса са за ръст в продажбите на индустрията в порядъка на 10-15%, което би съответствало на ръст на БВП около 2-3%. Така че е възможен ръст от 3.6% през следващата година, но това е по-скоро оптимистичната прогноза, казва Велев. По негово мнение заложените приходи са напълно изпълними, а е възможно и да има преизпълнение. Важното е да няма преизпълнение на разходите, уточнява той.
Бизнесът смята, че пенсионната реформа, макар и не в най-радикалния и смел вид, е била подновена. На дневен ред е реформата в здравеопазването. Следва да продължи реформата в администрацията и най-вече разширяване функциите на електронното правителство, коментира Велев.
Той смята, че е било наложително да бъде удължен срока за пререгистрация на фирмите, защото в момента няма готовност за прекратяване на този срок. Фирмите, които са се пререгистрирали, са горе-долу тези, които подават финансови отчети и те са действащите компании. Има много спящи фирми, които нямат никаква дейност и съответно редът за тяхното ликвидиране трябва да бъде по-добре обмислен. От тази гледна точка беше разумно да се удължи срокът за пререгистрация. Важно е да се използва това време отсега, за да се подготвят нормативно и организационно процедурите, за да не се наложи следващо удължаване на срока, уточнява Велев.
Той обяснява, че с много сериозен потенциал от тази година излизат браншовете добивна промишленост, металургия, машиностроене и текстил. Туризмът също се развива добре и очакваме тази тенденция да продължи и занапред, казва той. Надеждите ни са да спре спадът в строителството, за което основно се разчита на ефективното усвояване на еврофондовете за инфраструктурно строителство. Общият фон на повишената заетост ни кара да смятаме, че и доходите ще се повишат. Те биха се отразили на спада в потреблението и съответно в ръст на търговията и услугите впоследствие, каза Велев.