Борбата за икономическо възстановяване на САЩ е топ темата в бизнес средите за изтичащата 2010 г. Това решиха редактори на американски бизнес издания, анкетирани от The Associated Press. На второ място те посочват петролния разлив в Мексиканския залив, а на трето се нарежда рекордния икономически растеж на Китай. Ето кои са десетте ключови събития, които влязоха в класацията на AP.
1. Борбата за икономическо възстановяване на САЩ
Излизайки от рецесията, икономиката на САЩ растеше с устойчив темп през първото тримесечие на годината. Скритите ефекти от кризата, обаче, забавиха растежа.
Положителните ефекти от държавната програма за стимулиране на икономиката започнаха да отшумяват. Потребителите ограничиха сериозно харченето, за да могат да натрупат спестявания и да се справят с натрупаните си задължения. Но това не е всичко – бизнесът отказва да наема нови служители и все повече американци загубиха работата си. В резултат от това, растежът значително се забави през пролетта и лятото, а безработицата се задържа на високо ниво.
С изтичането на годината, обаче, икономиката започва да нараства. Предприятията произвеждат повече, а потребителите отново пълнят моловете. Фед започна нова програма за изкупуване на облигации, чрез която се надява да стимулира кредитирането и потребителите. Конгресът също най-вероятно ще приеме предложението за удължаване както на данъчните облекчения с две години, така и на помощите за безработните. Въпреки това, 15 млн. американци все още търсят работа. Това е една от причините икономистите да смятат, че възстановяването на САЩ ще отнеме още години.
2. Петролният разлив в Мексиканския залив
Експлозия на платформата Хоризонт, собственост на британския гигант на British Petroleum, стана причина за смъртта на 11 работници, както мащабен петролен теч, който засегна целия Мексикански залив. Разливът унищожи риболова и туристическия бизнес по крайбрежието на залива и причини екологични вреди, които може и да не бъдат отстранени с десетилетия.
Досега петролният гигант се опита да компенсира местните хора с над 20 млрд. долара, но срещу компанията все още има повдигнати хиляди граждански обвинения. В същото време, министерството на правосъдието извършва криминално разследване. Цената на британската компания на фондовите пазари се срина с над 100 млрд. долара след катастрофата, случила се през април.
3. Бумът на Китай
През 2010 г. Китай успя да измести Япония от позицията на икономика номер 2 в света. Според Световната банка, Пекин може да задмине и САЩ до 2020 г. БВП на страната се разпределя между 1.3 млрд. души, което прави по 3 600 долара средно на човек. За сравнение, БВП на глава от населението в САЩ възлиза на 42 000 долара, а в Япония – на 38 000.
В същото време, растящата необходимост на Китай от сурови материали и други продукти за мощното индустриално производство помага на целия свят да излезе от рецесията. Според САЩ и Европа, обаче, Пекин нарушава световната конкуренция в износа, задържайки валутата си на рекордно ниско равнище.
4. Кризата на пазара на недвижими имоти
Имотният пазар в САЩ остава в криза, въпреки рекордно ниските лихвени проценти по ипотечните кредити. Средната лихва по 30-годишна ипотека през ноември беше 4.17% - най-ниско ниво от десетилетия. Оказва се, че един на четирима, закупили жилища, дължат повеч0е, отколкото е реалната стойност на имота им, което напълно изключва възможността те да продадат къщата си и да закупят нова.
В същото време, жилищата на над милион американци биват конфискувани заради необслужвани кредити. Заради документни измами, обаче, кредиторите трябваше да преустановят конфискациите, поне до края на годината.
5. Провалът на Toyota
През тази година репутацията на Toyota като производител на висококачествени автомобили беше срината, след като компанията трябваше да изтегли 10 млн. автомобила от пазара заради проблеми с ускорението и други дефекти. Японският автомобилен производител е изправен пред стотици съдебни дела, поради обвинения, че неочакваното ускорение на двигателите може да застраши живота на потребителите.
Скандалът се отрази негативно на бизнеса ка Toyota, като продажбите й се увеличиха едва с 0.2% през ноември, при положение, че скокът като автомобилната индустрия като цяло е над 11%.
6. Голямото завръщане на General Motors
General Motors официално се завърна на борсовия пазар. Банкрутиралата компания беше спасена с помощта на 50 млррд. долара от американските данъкоплатци. Компанията ще използва част от средствата, набрани чрез първичното публично предлагане през ноември, за да компенсира дял от спасителния пакет. В момента Вашингтон все още държи около една трета от акциите на автомобилния гигант.
Завръщането на GM значително внесе позитивизъм на автомобилния пазар в САЩ. Продажбите на коли и камиони през ноември скочиха с 11% на годишна база.
7. Затягането на финансовия контрол
Конгресът гласува най-мащабната реформа на американското финансово законодателство от 30-те години на 20 век досега. Новият закон цели да ограничи рисковите практики във финансовия сектор, които доведоха до световната криза, избухнала през 2008 г. В същото време и лидерите на европейските страни приеха по-рестриктивни финансови мерки, които да създадат гаранции срещу бъдещи сътресения в сектора.
8. Спасяването на страни от еврозоната
2010 г. не беше от най-успешните за зоната с единна валута. Гърция и Ирландия прибегнаха до спасителни програми, осигурени от ЕС и МВФ, което засили опасенията, че дълговите им проблеми ще се разпространят и ще дестабилизират световните финансови пазари.
Стотиците милиарди евро за двете страни бяха получени с уговорката, че те ще въведат болезнени мерки, за да ограничат разходите. В момента обаче притесненията на инвеститорите са, че дълговите проблеми ще се обхванат и Португалия и Испания, което ще постави под съмнение бъдещето на еврото, а и на целия ЕС.
9. Потрбителите на Facebook достигнаха 500 млн.
Достигайки рекордните 500 млн. потребители, социалната мрежа напълно промени начина на общуване на световно равнище. Ако беше държава, то Facebook щеше да е третата най-голяма в света. Независимо от скандалите със спазването на неприкосоновеността на личните данни, които принудиха компанията да затегне правилата, основателят й Марк Цукърбърг стана Личност на годината според класацията на списание Times.
10. Манията по iPad
През 2010 г. Apple пусна на пазара таблета iPad, което сериозно удари по продажбите на стандартните лаптопи. Очаква се до края на годината продажбите на таблета да достигнат 13 млн., което е двойно повече от продадените през 2007 г. телефони iPhone.
В резултат от това, цената на акциите на Apple скочи с над 50% - темп, на който конкурентите надали ще могат да издържат.