Българска фондова борса АД отчете увеличение на загубата си към 31.12.2010 г., като към тази дата тя е 367 хил. лв. при 44 хил. лв. година по-рано. Повишението на отрицателния финансов резултат е повече от 8 пъти, сочи публикувания счетоводен отчет на дружеството.
Резултатите на БФБ-София са резултат от една лоша година, каза пред Инфосток изпълнителният директор на БФБ-София Васил Големански. От една страна имаме едни относително константи разходи, а приходите за миналата година отбелязват значително намаление, допълни той. През 2011 г. разчитаме да успеем да качим на борсата нещо атрактивно - това е един от методите да съживим пазара, уточни Големански.
Нетните приходи от продажби на борсата за миналата година са за 2.014 млн. лв., като намаляват с 21% спрямо 31.12.2009 г., когато са били 2.569 млн. лв. БФБ-София АД има и малки приходи от дивиденти за миналата година, като те възлизат на 15 хил. лв. Приходите от лихви на борсата, обаче, са доста по-големи, за 304 хил. лв. и въпреки, че намаляват с 31% на годишна база, все още са сравнително високи като абсолютна стойност.
Според брокери Българска фондова борса има голям ресурс по банкови сметки и лихвите по тях са й помогнали да отчете не чак толкова голяма загуба. Наистина, загубата е по-висока спрямо 2009 г., но благодарение на това, че борсата има много парични средства по разплащателни сметки в банки, тя не е чак толкова голяма колкото би могла да бъде, допълват те.
Същевременно компанията е намалила общите разходи за дейността си за миналата година, като те падат от 3.108 млн. лв. на 2.700 млн. лв. или общо с 13%. Като цяло надолу са всички разходи за дейността, като например разходите за възнаграждения са надолу с 9.8% до 918 хил. лв.
На повечето пазари, организирани от БФБ-София, е отчетено намаление на броя на сключените сделки през миналата година, в резултат от ниската ликвидност на българския капиталов пазар през цялата година. Общото намаление на броя сделки през последното тримесечие на 2010 г. е с около 24% спрямо същия период на 2009 г., казват от БФБ. През 2010 г. ликвидността на БФБ-София е ниска, най-вече заради продължаващата икономическа криза в страната.
През годината нямаше първични публични предлагания на БФБ, а новите облигационни емисии бяха с почти 50% по-малко в сравнение с година по-рано. Пазарната капитализация на БФБ-София е намаляла до 10 754.10 млн. лв. в края на декември 2010 г., което представлява спад от 8.8% спрямо края на 2009 г., казват от борсата.
На проведеното на 20 януари 2010 г. общо събрание на акционерите беше променен съвета на директорите на борсата. Освен това през миналата година дружеството стана публично, а акциите му започнаха да се търгуват на самата борса от 6 януари тази година.
Очакванията на пазара, когато стартира търговията, бяха за цена около 3 лв. на акция. На тази цена, обаче, се сключиха единични сделки и след това котировките слязоха надолу. Днес се сключваха сделки на цена 2.54 лв. за брой.
Основните приходи на БФБ-София са от оборотите, които минават през нея. Тя облага всички инструменти с комисиони. И колкото по-високи са цените, толкова по-големи са комисионите, каза Стефан Ангелов, главен брокер във Варчев финанс. Ниската пазарна капитализация на компаниите и ниските цени, които наблюдаваме в момента, допринасят за това да има по-малко приходи. Затова борсата трябва да намери нови приходи, т.е. да пусне да се търгуват нови финансови инструменти.
Стефан Ангелов каза още, че очакванията на пазара са да има ръст на индексите през тази година. Той, обаче, не изключи и движения в обратната посока. По думите му много са важни намеренията на правителството за пускането на пакети от големи компании на борсата, като това неминуемо ще доведе до увеличаване на оборота. Според него приходите на БФБ-София може да бъдат увеличени както с пускането на нови продукти, така и с излизането на нови компании.
Наистина, има желание дялове от големите държавни енергийни компании да се приватизират през БФБ-София и това неминуемо би раздвижило търговията на борсата. Засега, обаче, си оставаме само с обещанията. Вече около година инвеститорите се надяват държавния дял от E.ON да бъде пуснат на борсата, а това е първото дружество, за което бяха дадени подобни индикации. В интервю за Инфосток от януари изпълнителният директор на БФБ-София Васил Големански каза, че процедурата по излизане на E.ON на БФБ ще отнеме 3-4 месеца. Това означава, че в най-лошия случай трябва да видим акциите на компанията да се търгуват от месец май. Инвеститорите са обнадеждени, но този път като че ли настроенията са малко по-предпазливи. Наистина, надеждата умира последна, но като се има предвид това, че от началото на миналата година се говори за тази приватизация, е логично листването на енергийната компания да се очаква с едно наум, тъй като пазарът вече се наслуша на доста обещания, които така си и остават неизпълнени, включително и от самата борса, от където говорят едно и също почти винаги.
Още от началото на миналата година се говори, че катализатор за възстановяването на капиталовия пазар, който в условията на криза изпадна в колапс, може да бъде листването на борсата на дялове от Българския енергиен холдинг (БЕХ), дъщерните му дружества Булгартрансгаз, АЕЦ Козлодуй, НЕК, Булгаргаз, Електроенергиен системен оператор, ТЕЦ Марица Изток 2, както и притежаваните от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма 33-проценти дялове в електроразпределителните дружества, контролирани от ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОN.
Надали, обаче, една компания би задържала толкова дълго интереса на инвеститорите, както няколко, а засега няма индикации други компании да бъдат пуснати на борсата, освен E.ON. Е, все пак отнякъде трябва да се почне, но съществува риска да не си останем на старта и дали ще бъдат приватизирани държавните дялове и от други компании през тази година. Защото за всеки е ясно, че процедура за добиване на публичен статут от другите компании все още не е започната, да не говорим за листването на акциите им на борсата, а това отнема време. Дали ще има увеличение на компаниите, търгувани на БФБ-София, ще покаже времето.
Гено Тонев, инвестиционен консултант в УД Юг Маркет Асет Мениджмънт АД:
Едва ли има много изненадани от резултата на борсовия ни оператор. Слабата инвеститорска активност през последните две години е основната причина за липсата на рентабилност, като някои от фиксираните разходи на БФБ също натежават в това отношение.
Широко дискутираната цена на платформата XETRA е едно от най-големите разходни пера, заедно с това за възнаграждения на персонала. Доколко тези разходи подлежат на допълнително редуциране е въпрос, на който не бих могъл да отговоря. В същото време, приходите на оператора с пряко свързани с настроенията на инвеститорите и желанието им да търгуват, а в това отношение 2010 година беше една от най-лошите за БФБ.
И все пак, инвестиралите в акции на оператора могат да си отдъхнат поне за известно време, тъй като мениджмънтът вече взе мерки за справяне с ниските приходи. Колкото и да не се харесва на останалите инвеститори, решението за минимална такса на поръчка в системата на БФБ е добро от гледна точка на акционерите. В това отношение новото ръководство на дружеството показва желание и воля за преодоляване на негативните последици от финансовата криза.
Естествено, поглеждайки назад, не само кризата носи вина за лошите резултати на оператора. Ако задълбаем в темата, няма как да не споменем и състоянието на фондовия пазар в България – предимно насила листнати дружества; висока концентрация на акционерна собственост в едно лице; ниска инвестиционна култура; неразвити важни стълбове в сферата на осигуряването; липса на последователна стратегия за развитие на капиталовия пазар, в това число и на борсовия оператор, и т.н.
Но, да, ако забравим за тези неща, основната причина за загубите на БФБ е кризата във всичките й проявления.
Стартът на търговията с акции на БФБ през януари имаше за цел да отбележи началото на нов етап в развитието на компанията, след като месец преди това държавата придоби контрол върху нея. Доколкот оправдана е борсовата цена на дружеството и доколко доволни от нея са акционерите е друг въпрос. Факт е обаче, че за по-малко от месец търговия бяха прехвърени над 200 хил акции или малко над 3% от капитала на БФБ.