Решението на Allied Irish Banks да придобие мажоритарен дял от българска банка в навечерието на финансовата криза преследва компанията три години по-късно. AIB притежава 50% от Българо-американската кредитна банка, чийто рейтинг беше занижен от Standard & Poors, след като близо една четвърт от отпуснатите от нея заеми останаха непогасени, коментира ирландското издание Independent.
Allied Irish, която през декември беше национализирана от ирландското правителство след поредната финансова инжекция, се опитва да продаде дела си в БАКБ от август 2010 г., но засега липсва интерес от страна на инвеститорите. Ирландците придобиха мажоритарния дял от българската банка за 216 млн. евро, или 16 пъти повече от печалбата й.
S&P понижи оценката на БАКБ и по нейно желание няма повече да публикува рейтинга й.
Понижението на рейтинга на Българо-американската кредитна банка е отражение на мнението ни, че тя е изправена пред по-висок ликвиден риск в резултат от ограничените ресурси за погасяване на дълга й през 2011 г., подчертаха от кредитната агенция. Кредитната линия на банката е в размер на 75 млн. евро, но според експертите има несигурност около подновяването й. За БАКБ предстоят две облигационни плащания в общ размер на 60 млн. евро.
Освен това, забелязваме негативна тенденция, свързана с качеството на активите и доходността на банката, допълниха от S&P.
Делът е съвсем малко под прага от 51%, което би наложило задължителна оферта за придобиване на останалата част от компанията според българското законодателство, коментира изданието.
По време на придобиването на БАКБ, ирландски анализатори виждаха в това шанс за AIB да навлезе на нововъзникващ пазар. Финансовите резултати на българската банката обаче разкриват, че тя е затънала в необслужвани кредити в размер на 23% от всичките й активи във вид на заеми.
Акциите на Българо-американската кредитна банка се търгуват на българската фондова борса. Тя отчете загуба за 2010 г. в размер на близо 18.9 млн. лв. Финансовият й отчет за миналата година разкри значителен скок на обезценките на финансовите й активи при спад на оперативните приходи от над 35%.