Пет големи български дружества, чиито акции се търгуват на БФБ-София, спечелиха финансиране по Оперативна програма Конкурентоспособност за близо 15 млн. лв. Компаниите са кандидатствали успешно с проекти по схемата за технологична модернизация на големи предприятия, която беше отворена в началото на юни 2010 г. Общо 20 фирми ще получат безвъзмездна финансова помощ по европрограмата, става ясно от списък с одобрените бенефициенти, публикуван на интернет страницата на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
По схемата за големия бизнес са предвидени близо 59 млн. лв., като финансиране се дава за половината от стойността на проекта. То трябва да е между 1 и 4 млн. лв. за една компания.
С най-голям обем на усвоените европари са проектите на Софарма АД и Неохим АД. Производителят на лекарствени продукти спечели проект за близо 8 млн. лв., близо 4 млн. от които са по ОП Конкурентоспособност. Инициативата е за модернизиране на дружеството чрез въвеждане на иновативно технологично оборудване и внедряване на нови продукти.
Неохим ще модернизира химичното си производство с проект за 8.3 млн. лв., като еврофинансирането е в размер на 3.996 млн. лв. Парите ще отидат за фундаментални промени в производствения процес в цех за амонячно производство.
М+С Хидравлик АД, 30.9% от чийто капитал е собственост на Стара планина холд АД, спечели проект за 4.9 млн. лв., с които ще извършва технологично модернизиране и обновление на производството си.
5.3 млн. лв. е стойността на инвестицията на Завод за хартия Белово АД, чрез които дружеството възнамерява да внедри 6 нови иновативни продукта.
Одобрен беше и проект за общо 3.747 млн. лв. на производителя на хартия, картони и опаковки Унипак АД. От името на проекта става ясно, че дружеството ще инвестира във въвеждането на експлоатация на нова високопроизводителна печатна машина.
Други 56 дружества са включени в резервния списък на бенефециентите по схемата, които покриват минималните изисквания, но проектите им не са одобрени. Ако някой от проектите на 20-те одобрени дружества не се осъществи, то те ще имат шанс да получат евросредства за модернизиране на дейността си. Сред чакащите има и други публични дружества, като това са Проучване и добив на нефт и газ АД, ЕМКА АД, Елхим Искра АД, Медика АД, Металик АД, Алкомет АД и Етропал АД.
Оперативна програма Конкурентособност, която е от ключово значение за развитието на българския бизнес, особено в условията на криза, е една от най-критикуваните европрограми от страна на експерти и бенефициенти. Общият й бюджет до 2013 г. възлиза на близо 2.3 млрд. лв. до 2013 г., но поради тежки и неясни административни процедури, засега по нея са изплатени едва 442 млн. лв, показват данни на информационната система за еврофондовете ИСУН.
Именно затова и се понижава интересът към програмата от страна на компаниите, които все повече предпочитат да се финансират по друг начин или просто да се откажат от нови инвестиции. Поредният проблем с европрограмата възникна около пускането в началото на 2011 г. на схемата за модернизация на малкия среден бизнес. Причината е, че до кандидатстване са допуснати представителите само на някои сектори от икономиката. В същото време, изискванията за годишен оборот са значително завишени, като компаниите трябва да имат реализирани приходи за 2009 г. от 300 хил. лв. за микропредприятия и 1.5 млн. лв. за средните компании. Това автоматично стеснява кръга на фирмите, които ще получат възможността да се възползват от еврофинансиране в ключов момент за икономическото възстановяване на страната.