С провал приключи и третият опит за продажба на активи на металургичния комбинат Кремиковци, независимо че този път се появи кандидат-купувач. Шуменската фирма Виктори комерс, зад която стана ясно, че стои руски инвеститор, не успя да докаже, че е внесла задължителния депозит от 10 процента от началната тръжна цена, за да се включи в процедурата.
Стана ясно, че притежаваното от Георги Манчев дружество е предложило 396 млн. лв. или с милион повече от началната тръжна цена, но представените документи за внасянето на депозита не бяха признати от синдика на комбината Цветан Банков.
Виктори комерс представи само разпечатка от електронна поща, удостоверяваща извършването на превод от Росбанк за 20.256 млн. евро в Българската банка за развитие, която обслужва процедурата по несъстоятелност. Българската финансова институция обаче не потвърдила превода, по думите на Манчев.
Банков определи това твърдение за абсурдно. Процедурата бе прекратена заради неявяване на други мераклии за предложените активи, въпреки че по думите на синдика десетки инвеститори от страната и чужбина са правили оглед на обособената част активи.
За разлика от неуспялия през септември търг, сега се предлагаха повече терени и сгради от предзаводската площадка, а бяха изключени от продажбата транспортни средства.
Общото между тогавашния и сегашния опит за продажба е, че обособяването на активите за продажба осигурява функционирането на металургичния комбинат.
До два месеца се очаква да има нов търг за същата обособена част, но търг с начална цена от 80 на сто от оценката.
В отговор на въпрос Манчев каза, че ще участва на предстоящия търг, ако привлеченият от фирмата инвеститор не се откаже. По думите му, инвеститорът е руски и става дума за финансова институция.
След първоначалната информация за появилия се кандидат акциите на Кремиковци поскъпнаха с 301% на борсата до 30 ст. за брой. Сесията приключи малко след като стана ясно, че в крайна сметка кандидата се отказва заради проблем с депозита.
Кремиковци беше обявен в ликвидация в края на май 2010 г. Дълговете му към кредиторите са над 2 млрд. лв.
Първият опит за продажба на предприятието бе на 13 септември, когато комбинатът бе предложен нацяло при цена от 525 млн. лв. Следващият търг бе през ноември, но и тогава не се намериха желаещи да дадат 452 млн. лева.
Източник: mediapool.bg