След проведеното извънредно общо събрание на акционерите на 21.02.2011 г. на Слънчев бряг АД стана ясно, че двете предложения от общия дневен ред на събранието не са били приети.
На събранието са присъствали трима представители на 1 718 488 акции на дружеството. При капитал от 1 957 808 лв., разпределен в същия брой акции с номинал 1 лев, това означава, че на събранието е имало представители на 87.77% от капитала на Слънчев бряг АД. 75% от тях или 1 468 356 са собственост на държавата, а останалите общо 250 132 акции са притежание на Слънчев бряг холдинг АД (196 142 акции или 10% от капитала) и Слънчев бряг Туризъм ЕООД (53 990 акции или малко над 2.75% от капитала).
Държавата е гласувала против решението за приемане на годишния финансов отчет на Слънчев бряг АД за 2009 г., заверен от назначените експерт-счетоводители.
Държавата е била и против закриване на одитния комитет на дружеството, освобождаване на членовете му от длъжност и прекратяване на дейността му.
Останалите двама акционера са гласували За решенията, но тъй като държавата притежава 75% от капитала, те не са били приети.
Това не е първия път, в която общото събрание не приема доклада за дейността на Слънчев бряг АД за 2009 г. Предния път същото се случи в средата на юни 2010 г.
Ръководството на Слънчев бряг АД беше сменено в началото на май миналата година, като преди това миноритарните акционери управляваха курорта в продължение на 9 години. Тогава постовете си напуснаха изпълнителния директор Малина Стратиева, представителя на миноритарните частни собственици в дружеството - бившият оръжеен търговец и настоящ собственик на хотели Младен Мутафчийски, и представителя на държавата Ели Анави. На тяхно място дойдоха зам.-министърът, отговорен за туризма Иво Николов, Мария Михалева, Соня Енилова, Константин Лефтеров, общински съветник в Несебър и Златко Димитров, заместник - областен управител.
Малко преди смяната на ръководството на Слънчев бряг АД, от ГЕРБ разпространиха декларация, в която се казваше, че през последните години комплексът е бил място за разграбване, презастрояване, скандали, конфликти на интереси, непрозрачно и нецелесъобразно разходване на средства от приватизацията за проекти с противоречиво бъдеще, продажба на парцели без провеждане на търг, без ясни критерии и без експертна оценка, ремонтни и строителни дейности договаряни от дружеството с определени фирми без провеждането на конкурси, непрозрачно отдаване за стопанисване на паркинги, ваканционни влакчета, паяци и площи за алейна търговия на територията на дружеството.
Малко след това пък икономическият министър Трайчо Трайков каза, че сделките за злоупотребите в дружеството Слънчев бряг АД ще стигнат до прокурор. Тогава той допълни, че в касата на Слънчев бряг АД са акумулирани 10 млн. лева от различни източници, а наличността е едва 10 000 лева.
Последната сделка с акциите на Слънчев бряг АД е от 11 февруари, на цена 4.48 лв. за брой.