Металурзи от Кърджали излизат на протест днес срещу подготвяните масови съкращения на 350 души в Оловно-цинковия комбинат, съобщи БНР.
Като основен мотив за освобождаването се посочва искането на държавните институции за намаляване добива на олово заради замърсяването със серен диоксид.
Дружеството, което контролира ОЦК-Кърджали, Интертръст Холдингс АД, може да спре оловното производство, за да отговори на изискванията на ЕС срещу замърсяването, каза пред Bloomberg председателя на дружеството Валентин Захариев.
ОЦК ще намали производството на олово до между 13 000 и 14 000 тона през тази година от 18 000 тона през 2010 г., заяви Захариев в интервю. Може да се наложи дружеството да закрие оловното си производство по-късно тази година и да освободи 350 работници, за да се осъвремени завода в съответствие с европейските екологични изисквания.
Планираме да завършим модернизацията на оловното производство през 2013 година. Тя бе забавена заради финансовата криза, добави Захариев. Той също така каза, че компанията ще се нуждае от около 70 милиона щатски долара за да извърши тази модернизация. Надявам се, че ще договорим заем до няколко месеца. Досега се фокусирахме върху ремонта на съоръженията за цинк, обясни Захариев.
Представихме плана на министерството, но все още не знам дали е бил одобрен, каза в интервюто Захариев. Ние няма да можем да отговорим на пределното замърсяване, тъй като вече имахме 14 емисии от началото на годината. Ако министерството нареди затваряне на оловното производство, затварянето ще стане на етапи, поясни Захариев.
Според Bloomberg Интертръст управлява пет завода за метали и за оборудване в Сърбия и мините на Горубсо в Мадан в Южна България. Компанията изнася 85% от продукцията си, предимно в Италия, Германия, Австрия и Турция, е казал Захариев. Най-големият конкурент на компанията в България е пловдивското КЦМ.
По думите на Захариев, Интертръст инвестира 50 милиона евро за разширяване на завода си за цинк и планира да въведе в експлоатация ново електролитно производство до края на годината, и да преоборудва още две производствени единици за цинк през следващата година. Цинковата продукция ще остане 20 хиляди тона и тази година, също като през 2010 г.
Модернизираният завод за цинк ще увеличи производството до 45 000 тона, докато оловният комбинат ще удвои продукцията си до 60 хиляди тона от 30 хил. тона, след 2013 г.
Интертръст също така изгражда и завод за 80 милиона евро за поцинкована стомана близо до София на мястото на стара фабрика за тръби. Планирано е производство от 600 хил. тона поцинкована стомана годишно, коментира Захариев, като намекна, че компанията е в преговори с китайски доставчик.
Заводът за студено валцувана стомана ще бъде пуснат в експлоатация през следващата година, а този за поцинкована стомана ще започне работа през 2013 г.
Акциите на ОЦК АД, Кърджали, са едни от най-търгуваните на БФБ-София, като са включени в индексите BG40 и BGTR30. Последната сделка с тях е от 17.03.2011 г. на цена 11.188 лв. за брой, което прави пазарна капитализация на компанията от над 94 млн. лв.