Слаболиквидните компании да бъдат отделени в отделен сегмент за търговия. Това беше сред основните приоритети на БФБ-София за 2011 г., които бяха съобщени днес. Идеята, обаче, надали е нещо ново, тъй като се върти на пазара отдавна и дори беше спомената още от предишното ръководство на борсата, което дори искаше да премахне от търговия над 200 неликвидни дружества. Впоследствие дружествата останаха листнати на БФБ-София, а тази идея отпадна като вариант, въпреки че сред тези компании има доста, с които няма нито една сделка откакто бяха качени принудително на борсата преди повече от 10 години.
Като приоритети днес борсата изтъкна още осигуряване възможността за листване на пакети от атрактивни държавни компании на БФБ, както и укрепване сътрудничеството с Централен Депозитар с цел подобряването на клиринговите дейности.
Спомената беше и идеята за привличане на нови емитенти, най-вече непублични до момента големи компании, като целта е те да бъдат привлечени за търговия на БФБ. Това, обаче, също е залегнало в стратегията на борсата за 2011 г., която беше представена пред журналисти още през миналата година и не е нещо ново за широката публика.
От борсата днес изтъкнаха като плюс и това, че вече са публично дружество. Публичният статут беше направен най-вече с цел БФБ-София да бъде продадена на чуждестранен инвеститор. Все още не е ясно, обаче, дали такъв има и дали въобще се водят преговори с някого, въпреки че намеренията са борсата да бъде продадена.
Инвестиционните посредници и инвеститорите очакват в скоро време да бъде пуснат на борсата за приватизация контролния пакет от електроразпределителното дружество E.ON. За него през януари единият изпълнителен директор на БФБ Васил Големански каза, че ще отнеме около 3-4 месеца, за да бъде листнато дружеството. Този срок още не е изтекъл, но пък април вече наближава, така че остава само да видим дали БФБ ще спази съобщения срок.
Според брокери засега си оставаме само с обещанията, като вече повече от година инвеститорите чакат държавния дял от E.ON да бъде пуснат на борсата. Пазарът вече се отнася с едно наум към листването на енергийното дружество, тъй като вече достатъчно се наслуша на голи обещания, които така си и остават неизпълнени, включително и от самата борса, от където говорят едно и също почти винаги - само думите или тези, които се изказват са различни.
А и надали само една компания ще може да задържи интереса на инвеститорите за дълго време. По принцип след нея трябва да бъдат пуснати и акциите на други, за да се запази интереса, а засега няма индикации за други компании да станат публични, освен E.ON. Процедура за добиване на публичен статут от други компании все още не е започната, да не говорим за листването на акциите им на борсата, а това отнема време. Дали ще има увеличение на компаниите, търгувани на БФБ-София, ще покаже времето.
Едва ли беше изненадващо за някого, че БФБ отчете увеличение на загубата си за миналата година, като към края на 2010 г. тя беше 367 хил. лв. при 44 хил. лв. година по-рано. Повишението на отрицателния финансов резултат е повече от 8 пъти, посочи публикувания счетоводен отчет на дружеството. Според брокери загубата на Българска фондова борса можеше да бъде дори още по-голяма, но борсата има голям ресурс по банкови сметки и лихвите по тях са й помогнали да отчете не чак толкова лош финансов резултат.
Съветът на директорите на БФБ-София беше сменен през януари 2010 г., а дружеството стана публично през тази година. В заключение може да се каже, че не само кризата е виновна за лошите резултати на борсовия оператор - фондовият пазар у нас е на светлинни години от тези на запад. Но иначе кризата се смята за основния виновник за загубите на БФБ.
Остава да видим и кога на БФБ ще се появи нова компания или пък ще бъде направено нещо в посока на привличането на големите непублични дружества. Преди време поне се организираха т. нар. кръгли маси за определена област от страната, на която се канеха големите компании от региона и им се обясняваха предимствата на това да бъдат публични. През тази година кръгли маси не е имало, но не е късно те да се състоят. Може би борсата все още разчита да говори едно и също пред журналистите, а те да го разпространяват. Докога ли тя ще ги използва без да предприеме някакви нови стъпки, питат се инвеститорите.
В крайна сметка остават отворени почти всички въпроси, по които борсата каза, че се работи в момента - ще има ли стратегически инвеститор, който да купи БФБ; ще се появи ли E.ON на борсата; ще се появи ли друго дружество на борсата;, кога най-после ще бъде направен нормален клиринг и ще бъдат пуснати нови инструменти и въобще очакваме действия, а не само приказки от БФБ.