Булгартабак холдинг АД няма да бъде продаден на консорциуми, а само на стратегически и финансови инвеститори. Това каза пред Дарик радио Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Няма да допускаме инвеститори, на които профилите и параметрите са по-слаби от тези на Булгартабак, за да не се получи така, че да продадем кон на кокошка, каза той.
От края на 2008 г. с продажбата на цигарената компания се занимава Агенцията за приватизация. Преди това, холдингът можеше да бъде раздържавен само по одобрена от Народното събрание стратегия като дружество, важно за националната сигурност. През февруари 2010 г. Ситигруп спечели проекта за консултант на цигарения холдинг с цена от 1.018 млн. евро и 1.6% от продажната цена, ако бъде продаден пакет от акции от капитала на Булгартабак успешно. Срокът за изпълнение на поръчката беше 50 дни.
Преди няколко дни агенцията обяви, че вариантите за раздържавяване на предприятието са - конкурс, търг или чрез Българската фондова борса (БФБ), като най-вероятният ще е конкурс.
По думите на Караниколов Вазовските оръжейни заводи ще се продават с ангажимент към запазване на работните места. Все още обаче няма интерес към покупката на завода. Тепърва е започнал маркетинга на дружеството, изготвянето на правен анализ, информационен меморандум и приватизационна оценка. В случая с Вазовските заводи смятаме да въведем следната схема за оценка на предложенията: 60 точки за цена, 30 точки за инвестиции и 10 точки за социалните ангажименти, допълни шефът на агенцията.
Той коментира още, че скоро може да бъде предявен съдебен иск към купувачът на БТК – Вива Венчърс. Причината е констатирано от агенцията неизпълнение на приватизационните ангажименти към Министерство на отбраната.
Караниколов отхвърли твърдението, че като че ли агенцията страни от борсата и предпочита да продава извън нея като заяви, че държавните дялове в ЕРП-тата и други атрактивни дружества като Свободна безмитна зона, ще бъдат продавани през нея.
През борсата направихме първия приход за годината от 2.5 млн. лв. чрез продажбата на държавния дял в Нестле Айскрийм България.
През борсата бе направен опит да бъде изтъргувана и компанията Монтажи ЕАД, която се занимава със строителство в енергийния сектор, но той бе неуспешен, заради обявената висока цена от 70.02 млн. лв. Условието беше купувачът да закупи 100% от акциите. В крайна сметка компанията не беше закупена. Караниколов коментира, че причината да няма интерес към дружеството е, че инвеститорите очакват да видят дали ще има развитие в енергийния сектор. Сред причините за неуспешната продажба на Монтажи ЕАД е липсата на добър маркетинг. Това е проблем и по отношение на имотите, които в момента също са ни ресурс - говоря за имоти частна държавна собственост с над 10 хил. лв. оценка, обясни той.
Шефът на агенцията обясни още, че 450 млн. лв. е заложената цел за размер на приходите от приватизация тази година и това е описано в приетия Закон за държавния бюджет. Той счита, че целта е постижима, тъй като се очаква скоро делът на държавата в енергоразпределителното дружество E.ON, който е 33% да бъде пуснат за продажба на борсата.
Резултатите от следприватизационен контрол, който агенцията извършва за миналата година са 27 млн. лв., като това е най-високият резултат за агенцията до момента. Съвсем скоро ще бъде предявена претенция към Вива Венчърс, купувачът на БТК, във връзка с ангажимент към Министерство на отбраната - клауза в договора за приватизация.
Първо ще бъде изпратено 30-дневно предизвестие, в което евентуално Вива Венчърс ще може да изплати дължимото, след това ще има дело, обясни Караниколов.