Приватизацията на Булгартабак Холдинг АД ще се стане чрез едноетапен конкурс. Броят на акциите, които ще бъдат продадени, са 5 881 380 или 79.83%. Това каза днес изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов. В процедурата ще участват само стратегически и финансови инвеститори, а консорциуми няма да бъдат допускани.
По думите на Караниколов вече има сериозен интерес от 3-ма стратегически инвеститори, които са китайската тютюнева компания КТ&G, японската Japan Tabacco и най-голямата американска тютюнева компания Philip Morris. Интерес към Булгартабак проявяват и 3 – 4 финансови инвеститора, поясни шефът на дружеството, като не уточни кои са те.
Дружеството не може да бъде продадено на български стратегически инвеститор, тъй като няма такъв, който да е по-голям от Булгартабак, но пък български компании могат да участват в конкурса чрез финансовите инвеститори, обясни още шефът на Булгартабак.
От края на 2008 г. с продажбата на цигарената компания се занимава АПСК. Преди това, холдингът можеше да бъде раздържавен само по одобрена от Народното събрание стратегия като дружество, важно за националната сигурност. През февруари миналата година пък Ситигруп спечели проекта за консултант на цигарения холдинг с цена от 1.018 млн. евро и 1.6% от продажната цена, ако бъде продаден пакет от акции от капитала на Булгартабак успешно. Срокът за изпълнение на поръчката беше 50 дни.
Дружеството няма да бъде приватизирано докато не се постигне справедлива пазарна цена, увери Караниколов, като не уточни какъв е размерът й. Имало е идея за минимална цена, но според консултанта Ситигруп е по-добре да не се слага такава цена за тютюневия холдинг, защото по този начин предложенията на всеки кандидат-купувач ще гравитират около нея.
Подготвени са критерии, на които трябва да отговарят стратегическите и финансови инвеститори. Ако някой такъв инвеститор иска да купи родния тютюнев холдинг, трябва да осъществява дейност, свързана с промишлената обработка на тютюн и търговия с обработен тютюн и тютюневи изделия. Приходите от продажби на обработен тютюн и тютюневи изделия през последните 3 години трябва да са минимум 1 млрд. евро, да има капацитет за промишлена обработка на тютюн най-малко 12 000 тона годишно и производството да не е по-малко от 35 млрд. къса цигари годишно. Друго изискване за стратегическите инвеститори е да са обработили не по-малко от 10 000 тона тютюн и да се произвели не по-малко от 20 млрд. къса цигари за последната финансова година, за която има изготвени одитиран финансов отчет.
От финансовите инвеститори се изисква да управляват активи или да притежават дялови участия в други дружества на обща стойност не по-малко от 1 млрд. евро и да имат собствен капитал от поне 30 млн. евро. Идеята е да се гарантира покупката на тютюн, обясни още Караниколов.
Закупуването на тютюн има 60% тежест за приватизацията на Булгартабак холдинг. В критериите за оценка на кандидат-купувачите с 35 точки от общо 100 се оценява предложената покупна цена. С 60 точки - изкупуването на тютюн. Изкупуването на минимални количества български тютюн за период от 5 години е с 25 точки. С 15 точки ще бъде оценено предложение за изкупуване на тютюн за срок над 5-годишния задължителен. Също с 15 точки е изкупуване на минимално количество за срока над пет години. 5 точки ще бъдат давани и за минимален размер на авансово плащане за изкупуване на родния тютюн. Също 5 точки са за инвестиции до 2 години, обясниха от агенцията.
От АПСК са имали идея да определят квоти за количествата тютюн, които евентуалният купувач да изкупува и сумите за това, но е решено, че е по-добре всеки кандидат сам да си анализира пазара и да даде предложения, тъй като има опасност, ако се зададе точно определено количество, което трябва да изкупи евентуалният купувач да не бъде произведено нужното количество.
Социалните ангажименти ще бъдат твърдо заложени в проекта на договор, като няма да имат право да се предоговарят. Те включват запазване на средносписъчния състав на персонала, който е около 2400 души.
Процедурата ще бъде обявена на 10 май в Държавен вестник. Според Караниколов между 110 и 120 дена след тази дата вече ще стане ясен купувачът на холдинга. Депозитът за участие е 10 млн. евро.
Дружеството е едно от най-често търгуваните на Българската фондова борса (БФБ). То попада в индексите BG40 и BGTR30. Последната сделка на Булгартабак е от днес, като последната цена на акция на дружеството е 30.50 лв. Максималната постигната цена на борсата за едногодишен период е 33.3 лв. за акция. Пазарната капитализация на Булгартабак е 224.7 млн. лв. Държавата притежава над 79% от капитала на дружеството.
В активите на Булгартабак холдинг влизат цигарените фабрики в София и Благоевград. Благоевград БТ очаква 20% ръст на продажбите за 2011 г., а Булгартабак холдинг има 17.2 млн. лв. консолидирана печалба за 2010 г.