Към Варшавската фондова борса проявяват интерес и български фирми. През август 2010 г. Интеркапитал пропърти дивелопмънт беше включено в Алтернативната система за търговия NewConnect. Това е и първата българска фирма, която се листва на борса в чужбина. Това каза в интервю за в. Класа Гражина Хоронжикевич, първи съветник, ръководител на отдела за промоция на търговията и инвестициите на посолството на Република Полша.
За пример на фирма, заинтересована от Варшавската фондова борса, може да се даде Софарма АД. Всяка фирма, преди да се реши да излезе на фондова борса, трябва да извърши задълбочена калкулация на разходите, като те могат да бъдат разделени на три категории, допълни тя.
Най-големият разход е възнаграждението на консултанти, в това число по-специално таксите за изготвянето на проспекта за емисии на ценните книжа, продължава съветникът.
Втората категория разходи са адвокатските и административните такси, свързани с процедурите за допускане. Тяхната величина е точно определена, а възможността за преговори за цената е твърде ограничена. Следващата категория са разходите, извършени за насърчаване на публичното предлагане, доуточнява тя.
Варшавската фондова борса е най-големият и най-активният капиталов пазар в Централна и Източна Европа, като придоби статуса на регионален финансов център, обяснява Хоронжикевич. През последните три години на нея са дебютирали 253 фирми, като стойността на тези предложения в сравнение с останалата част на региона е била над четири пъти по-висока.
Листването на дружеството на Варшавската фондова борса има няколко предимства, уточнява тя. По думите й фирмата може да използва званието публично дружество, което повишава доверието към нея. Листването дава възможност да се направи ефективна оценка на собствената стойност. Оценките на две дружества със същите финансови данни, от които на едната акциите се котират на фондовия пазар, а на другата не, се различават помежду си най-малко с 15-20% в полза на публичното дружество, пояснява специалистът.
Хоронжикевич подчертава, че приходите не са основният аргумент за приватизация. По-важното е, че положителните резултати от нея са от полза за цялото общество, защото стандартът на живот е по-висок в икономиките, базирани на частната собственост. Според нея преди всичко е важно развитието на полските предприятия в условията на конкурентен пазар, като им позволява необходимите инвестиции, а частното лице обикновено е по-ефективно от държавното. В същото време модернизацията и развитието на предприятията допринасят за растежа на икономиката. Продължаването на приватизацията е част от приключването на процеса на трансформация, но естествено не всичко може да бъде приватизирано. Сигурността на държавата налага да се запази контролът върху стратегическите области, уточнява специалистът.
Тя казва, че през 2010 г. приходите от приватизацията в Полша са за 22.037 млрд. злоти. Реализирани са били 487 проекта, като през 2010 г. са завършени 230. Общата стойност на сключените договори е била най-голяма в историята на полската приватизация, подобно рекорден е бил и броят на проведените сделки. Приходите от приватизацията чрез фондовата борса пък са били за над 16.8 млрд. злоти, т.е. над 76% от постъпленията.
Според експертите въвеждането на компания на борсата е най-добрият начин за приватизация на държавните предприятия и е от полза за държавната хазна.
Що се отнася до по-нататъшните намерения за приватизация, компаниите от енергийния, химическия и финансовия сектор са приоритети в настоящите планове. Като пример могат да се посочат плановете за продължаване на обявяване на поредни пакети от акции на финансовите институции, по-специално на застрахователната компания PZU S.A. и банката PKO S.A. Ще бъдат приватизирани предприятия от различни сектори, в момента са реализирани около 320 приватизационни проекта, обяснява тя.
Експертът допълва, че полски компании се интересуват от българския пазар и допълва, че Полша заема 9 място сред страните от ЕС по посока на българския внос.
Като предимство за инвеститорите в компании от страните в Централна и Източна Европа, тя изтъква разходите за труд, които продължават да бъдат по-ниски от тези на пазара на труда в Западна Европа. При планирането на инвестицията също така се взимат под внимание такива фактори като достъп до пазарите, прогнозите за развитието на тези пазари, наличието на квалифициран персонал, привлекателността на системата за стимулиране на инвестициите и други.