С приватизацията на Булгартабак холдинг българската държава има за цел да запази и развие дейността на дружеството, да изкупува български тютюни, да осигури средства за държавния бюджет, както и да гарантира ангажиментите към работниците. Това каза в интервю за в. Класа Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Върху тези цели е изградена цялата процедура, която е в ход в момента, както и критериите за допустимост на фирмите в конкурса, каза Караниколов.
По думите му консултантът по сделката, Ситигруп, винаги е настоявал за срещи - освен в агенцията и с вицепремиера Симеон Дянков, и с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, и с премиера. Същността на тези срещи обаче е била единствено и само да информира относно хода на дейността за подготовката на тази толкова важна сделка.
Караниколов никога не е отричал, че в кореспонденцията за Булгартабак синдикатите са били срещу приватизацията на тютюневия холдинг и уточнява, че техните предложения са били взети под внимание при подготовката. По думите му ако бъдещият собственик не запази предмета на дейност за 10 години, както на майката, така и на дъщерните дружества, то той трябва да плати като неустойка още веднъж цената, която е дал за целия холдинг. Ако не запази средносписъчния състав на работниците за следващите три години, той трябва да плати неустойка 100% от сумата, дължима за всяко незаето работно място. И това е клауза, която не може да се предоговаря. Ако не се запази фонд работна заплата, има твърда неустойка от 200 хил. евро.
Емил Караниколов уточнява, че инвеститорите, които искат да участват по-нататък в конкурса, трябва до четвърти юли да подадат документи за допустимост. Тези, които са допуснати, ще получат право да си купят информационния меморандум, да влязат във виртуалната зала и да се запознаят с информацията за дружеството.
Караниколов обяснява, че преди години пазарният дял на Булгартабак е бил много по-голям. И от тази гледна точка, защото и сега се продава основно бизнес, е можело да се вземат повече пари.
Шефът на АП казва относно сделката за ВМЗ Сопот, че заради моментното финансово състояние на дружеството, трудно ще се намери купувач. Предприятие от такъв мащаб има голямо социално значение и държавата трябва изцяло да защити интересите на работниците, допълва той.
Той пояснява, че доколкото знае в парламента има внесено писмо от депутати, освен АДИС, и Български пощи да бъдат извадени от забранителния списък. За Български пощи тепърва ще се приеме стратегия. Предстои да се обсъжда каква част от дружеството ще бъде продадена – 100% или миноритарен пакет с право на управление. В отделни страни от Европейския съюз вече има подобни процедури, така че Караниколов се надява ние да почерпим от техния опит и да изберем най-подходящата за нашите условия.
Експертът уточнява, че е получено писмо от принципала – министъра на отбраната, за приватизация на остатъчните дялове от дъщерни дружества на Терем. Това са заводът Георги Бенковски и още две дружества. Започната е работа и скоро ще бъде обявена процедура за избор на оценители. Вече има оценка и за Арсенал и ще бъде обявена процедура за продажба да остатъчния пакет на дружеството.
Караниколов казва, че не очаква претенциите на агенцията относно вземанията й от Кремиковци АД да бъдат удовлетворени, защото тя е далеч в списъка на кредиторите.
В момента се прави сериозна проверка и Караниколов се надява към края на годината да има пълна информация за това какво държавата не е успяла да събере през целия процес на приватизация у нас. Има случаи, когато вземанията не са обезпечени с някакви активи и длъжниците са заличени. Те не съществуват в правния мир и е много трудно да вземеш нещо от някой, който на практика го няма. Подобно е положението с т.нар. РМД-та. Те са били учредявани със собствен капитал от 5000 лв., нямат никакви активи, много от тях са заличени или не развиват никаква дейност и си стоят с този капитал от 5000 лв. От друга страна, пък има възможност, колкото и да е невероятно, някой да налее пари в тях, въпреки че досега аз не съм запознат с подобен случай, обяснява той.