За приватизацията на Булгартабак са правени четири опита. Сега е петият. Първият беше още по времето на Иван Костов - през 1999 г. беше обявена приватизация на 49% от дружеството, което по принцип е кауза пердута, защото никой не иска да бъде партньор на държавата. Тогава не дойдоха никакви оферти. По-късно съм разговарял по темата с покойния Александър Божков, който казваше, че това е политически въпрос и по политически причини Булгартабак не може да бъде приватизиран. До момента се е оказал прав. Това каза в интервю пред в. Стандарт бившия министър на икономиката Николай Василев.
Вторият опит беше моят, третият на Лидия Шулева. Четвърти частичен опит имаше при Румен Овчаров. Тогава започна да се говори за потенциална сделка, работеха консултанти. Личната ми теза е, че опитът да говори за приватизация на Булгартабак е истинската причина за махането на Овчаров, допълни той.
По думите на Василев историята се повтаря по подобен сценарий всеки път и при всяка приватизационна сделка има няколко групи хора против. Едните са опозицията, а другите са хората, които по принцип не подкрепят приватизацията. Те са против приватизацията на Булгартабак, на банките, на електроразпределителните дружества, на телекоми, пощи... За тях приватизацията винаги е лоша, винаги е неподходяща. Третата група са тези, които имат корпоративен интерес в конкретната сделка. Ако има петима кандидати и единият печели, другите четирима се обединяват срещу него. За да може ако сделката се провали, да имат шанс да се включат в бъдеще.
Специално при Булгартабак има и четвърта група - на политици, които нямат интерес компанията да бъде държавна. Сами можете да ги анализирате.
Николай Василев горещо се надява сделката да се случи. Според него ще има много хора против, но той ще подкрепя всеки екип и министър, които успеят да осъществят приватизацията.
Бившият министър смята, че въпросът не се свежда само до една партия, а до цялата система на производство и изкупуване на тютюн и - още в по-голяма степен - на продажба и дистрибуция на цигари. Цялата система е спечелила много от това, че например фирма като Филип Морис преди 20 г. не взе Булгартабак за 1 милиард или повече. Може би тогава България е щяла да е световен фактор в този бранш.
По отношение на доходите на хората Николай Василев казва, че няма да изпадне в групата на опозиционерите, които, щом не са в правителството, винаги са против. Той подкрепя рестриктивната политика на това правителство по отношение на доходите. Той обяснява, че да се ограничава прекомерният ръст на доходите, е правилно по време на криза. Същевременно Николай Василев има критики към икономическата политика. Те са свързани с липсата на добра визия за икономиката. България не само че не привлича нови инвестиции, но и прогонва стари, които се изтеглят, коментира той. Всеки човек, а за действащите министри това важи на квадрат, би се радвал да имаме по-високи заплати и пенсии. Но те не трябва да се раздават изпреварващо, а първо да се изработят, смята бившият министър.