Съдебната битка между Еларг фонд за земеделска земя и бившият му акционер Елана приключи с извънсъдебно споразумение. Това съобщи Веселин Данев, изпълнителен директор на обслужващото дружество на фонда Агроменидж. Договорката трябва да сложи край на тригодишният спор, в който старото обслужващо дружество Елана пропърти мениджмънт поиска 10.45 млн. лв. неустойка от Еларг.
Според споразумението фондът за земя е купил акциите на Елана пропърти за 2.5 млн. лв., като заедно с това взема и задълженията му. Така дружеството има дълг от 840 хил. лв. към Еларг, които се изваждат от стойността на сделката, поясни Веселин Данев. По сделката са платени 1.411 млн. лв. на Елана холдинг и 249 хил. лв. на собственика му Камен Колчев.
Данев обясни, че все още нямат конкретни планове за дружеството, като плановете им са да го преименуват на Пропърти мениджмънт ЕАД. Предстои да му се направи оценка, след което ще се реши дали да се закрива.
На практика, за да си получи дълга, който купува, Еларг трябва да стане източник на приходите на Пропърти мениджмънт. До края на 2008 г. то е било обслужващо дружество на фонда за земя и не е развивало друга дейност, като досега не е имало и други източници на приходи.
По закон Еларг като дружество със специална инвестиционна цел може да инвестира до 5% от активите си в обслужващо дружество. Според Данев приключването на спора ще им позволи да се фокусират върху развитието на Еларг ФЗЗ.
В момента той е един от най-големите фондове за земя, като към края на юни притежава общо 262 хил. дка земеделска земя, от която почти 30 на сто са в областите Плевен и Ямбол. От началото на годината компанията купува земи на средна цена 221-222 лв. на декар, като до момента за придобиване на терени са вложени над 58 млн. лв.
Еларг е създадено през 2005 г. първоначално като Елана фонд за земеделска земя с акционери Елана холдинг със 70% от капитала, Взаимозастрахователна кооперация Добруджа – М- Живот с 20% и здравния фонд Планета с 10%.
През 2009 г. обаче акционери с мажоритарен дял – хедж фондът QVT, дружества на Алианц България и Credit Swisse securities, фондът отстрани от управлението учредителя и обслужващото му дружество, като обяви договора си с него за нищожен и поиска от него да му върне 7.7 млн. лв.
Спорът се пренесе в Арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата, а от Елана подадоха насрещен иск, позовавайки се на приложение към договора, с което се дължат неустойки за предсрочното му прекратяване.
За първото полугодие Еларг ФЗЗ има 4.3 млн. лв. печалба при 772 хил. лв. година по-рано. Продажбите му към края на юни са 13.5 млн. лв. в сравнение с 2.5 млн. лв. за същия период на миналата година. Дружеството е публично търгувано на Българската фондова борса, като последната цена на акция е 0.72 лв.
Източник: Вестник Дневник