От началото на годината до сега цената на килограм захар от производителя до потребителя се е увеличила с 1 лев. Това показва анализ, изготвен от дирекция Икономически анализи и прогнози на Министерство на финансите по разпореждане на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков.
Целта на анализа е да направи обективен преглед на състоянието и на основните фактори, които оказват влияние при ценообразуването на захарта в България.
Според анализа на финансовото ведомство поскъпването рязко контрастира с тенденциите в предходните години. Сред причините за поскъпването е покачването на цените на петрола и захарта на световните пазари, констатира анализът.
Липсата на производство на суровина, както и търговските надценки също са сред факторите за резкия ръст на потребителските цени на захарта в България от началото на годината.
Върху ценообразуването в сектора влияят ограниченията, поставени от ЕС на държавите-членки след реформата в сектор Захар, с което значително намаляват стимулите и възможностите за производство на захар в България. Целите на проведената реформа са постепенна либерализация на европейските пазари на захар и предоставяне на свободен достъп на най-слабо развитите държави до пазара на ЕС. Схемата за преструктуриране представлява икономически стимул за предприятията с най-ниска продуктивност да се откажат от част или от цялата отпусната им производствена квота.
Секторът е представен на БФБ-София от две публични компании - Захарни заводи АД и Българска захар АД. Към 30.06.2011 г. Захарни заводи АД отчете неконсолидирана нетна печалба в размер на 936 хил. лв., като тя беше нагоре над 2.5 пъти спрямо година по-рано, когато е била 374 хил. лв. Нараснали са нетните приходи от продажби на дружеството, 60% до 29.014 млн. лв.
Българска захар АД, обаче, беше на загуба за полугодието в размер на 61 хил. лв.