През годините ни е спасявал нашият консерватизъм, защото не сме се хвърляли в начинания, без да ги преценим добре и без да сме подбрали най-добрия екип. Екипът от добри професионалисти е в основата на всичко. Ние създаваме висшия мениджмънт, а те селектират и изграждат други кадри надолу по веригата. Изискванията ни са високи, а такива хора все по-трудно се намират - трябва да са с добро образование, да са почтени и честни, амбициозни и работливи. Стремим се да развием мисленето им на предприемачи. Това каза в интервю, публикувано в Стандарт, Кирил Домусчиев, председател на надзорния съвет на Биовет АД.
Относно парите той казва, че те са относително понятие - днес може да ги имаш, а утре да ги загубиш, като уточнява, че не се стреми към трупането на пари. Домусчиев се въздържа да държи пари в банка и според него кризата е доказала, че е на прав път. По думите на специалиста цените на суровините растат, а това не се случва заради някакви спекулации. Той уточнява, че ако има свободни пари, се купуват активи, които помагат продажбите и печалбите да растат. Домусчиев пояснява, че не разчита на лихви, нито на акции от компании, които не познава така добре, както своите фирми.
Според него, за да стане България по-добро място за живеене, трябва да има производства и друга стопанска дейност, а у нас няма нищо. Бюджетните заплати някой трябва да ги изкара. Но никой не мисли за икономиката, бюджетът постоянно се кърпи. Няма ли икономика, няма пари, уверява той.
Домусчиев казва, че ако в момента трябва да избира къде да построи нов завод, ще го направи в Германия, не в България. Там и газът ще е по-евтин, и токът, уточнява той, а и няма на всяка крачка да се сблъсква с препятствия. И най-важното - ще има лесен достъп до висококвалифицирани специалисти. Сега трудно ги убеждавам да дойдат тук и им плащам невероятни суми, защото идват като на заточение, уверява Домусчиев.
По думите на Домусчиев в Северна България кадрите са сериозен проблем. Хората с качества са избягали в София или в чужбина, остават възрастните, хора без образование и роми. Как ще развиваме икономика и какво ще прави там един инвеститор, пита той. Специалистът дава пример с Китай, където се инвестират огромни средства в образованието и всяка година на пазара излизат много нови висшисти и хора, желаещи да работят.
Домусчиев казва, че все повече се убеждава, че няма никаква грижа за икономиката ни, липсва дългосрочна концепция. Затова за него не е изненада тенденцията, че икономиката затихва. Той вижда, че големите инвеститори бягат. Строят се само молове и магазини. Кирил Домусчиев не е оптимист, че без сериозни мерки на държавно ниво ще се случи нещо добро.
По думите му министърът на икономиката трябва да се допита до бизнеса и да предложи изпълнима стратегия за развитието на страната. Инвеститорите трябва да се стимулират, но не със сертификати клас А.
Домусчиев препоръчва на управляващите да мислят повече за икономиката. Във взаимодействие с бизнеса трябва да превърнат икономическото възстановяване в приоритет. Иначе хората ще стават все по-необразовани, а държавата - все по-бедна и с все по-затихващи функции. И накрая ще останат политиците да дръпнат шалтера, заключава той.