Руската банка ВТБ, чието инвестиционно подразделение VTB Capital стои зад единствения кандидат за Булгартабак холдинг, BT Invest, се отказва от мащабната си програма за придобивания заради неуспешната покупка на Московска банка. Катастрофалната сделка за държавния дял от местния конкурент е ядосала инвеститорите на ВТБ и е накарала мениджмънта да промени намеренията си, съобщи Financial Times. Все още не е ясно как и дали обратният завой, който финансовата институция с мажоритарно държавно участие прави, ще се отрази на българските планове на VTB Capital. Все по-ясно обаче става, че инвестиционното дружество гледа на евентуалната сделка за Булгартабак холдинг само като на временна инвестиция с цел препродажба.
Лоши заеми
През последните седмици главният изпълнителен директор на ВТБ, Ардрей Костин, има нелеката задача да се опитва да успокоява инвеститорите, след като през юли акциите на банката поевтиняха рязко заради проблемите с Московска банка. По-рано тази година ВТБ придоби 46.5% от трезора срещу 3.7 млрд. USD. Впоследствие обаче при одит централната банка установи, че около 9 млрд. USD - или над една трета от кредитния портфейл на Московска банка, са лоши заеми, отпуснати на бившите мениджъри. Името на трезора се свързва и с бившия кмет на руската столица Юрий Лужков, за когото се твърди, че е финансирал имотни проекти с пари от банката, пише BBC. Съпругата на Лужков Елена Батурина е известна като ключов играч на пазара на недвижимите имоти и най-богатата жена в Русия според класацията на Forbes. Междувременно бившият шеф на Московска банка Андрей Бородин избяга от страната и беше издадена заповед за ареста му, а финансовият министър Алексей Кудрин поиска криминално разследване на случая.
Финансови последици
Каквато и да е съдебната развръзка на скандала обаче, финансовите последици за Московска банка вече са ясни. Петата по големина финансово-кредитна институция в Русия трябваше спешно да получи спасително финансиране в размер на 14 млрд. USD, което е най-голямата сума, предоставяна в помощ на руска банка. От общото финансиране 300 млрд. рубли (10.3 млрд. USD) бяха отпуснати от централната банка под формата на 10-годишен заем при минимална лихва. Като условие за помощта обаче ВТБ трябваше да инвестира допълнително 100 млрд. рубли в капитала на банката и да увеличи акционерния си дял до 75%. По време на финансовата криза самата ВТБ също получи 6.4 млрд. USD помощ от държавата.
Обратен завой
Само преди два месеца в интервю за Financial Times Андрей Костин каза, че иска да превърне ВТБ в машина за растеж чрез придобивания. Ще разчитаме на органичен растеж, но няма да пропускаме добрите възможности за покупка, коментира тогава той. Вероятно последната сделка на ВТБ за известно време обаче ще се окаже придобиването на Транскредитбанк, за която миналия месец трезорът плати 3 млрд. USD. Фиаското с Московска банка, което Костин определи като подобно на това, което е Гърция за Европейския съюз, но може би по-важно, принуди шефът на ВТБ изцяло да промени плановете си, не на последно място под силния натиск от страна на инвеститорите. Представител на един от тези инвеститори - TPG, дори се присъедини към комитета, който отговаря за стратегията на банката, с надежда да защити инвестицията в размер на 100 млн. USD, която фирмата направи във ВТБ малко преди сделката за Московска банка. Инвеститорите искат да се съсредоточим върху сегашните си инвестиции... Нямаме планове да правим придобивания в страните, в които работим, или в нови страни, заяви Костин пред Financial Times.
Само инвестиция
Има разлика между придобивания и инвестиционни проекти. Г-н Костин говори за придобивания на финансови организации, а не на второстепенни активи, коментираха за в. Пари от пресофиса на ВТБ. От там уточниха още, че ако VTB Capital участва в покупката на Булгартабак холдинг, това ще е само инвестиционна сделка. От самото инвестиционно подразделение на банката отказаха да кажат дали компанията им BT Invest ще подаде обвързваща оферта за тютюневия холдинг до крайния срок на 29 август. За съжаление не коментираме въпроса, посочиха от пресофиса на VTB Capital.
Единствен кандидат
Регистрираното в Австрия дружество остана единственият кандидат за 79.83% от Булгартабак, след като в началото на август другият закупил тръжната документация потенциален купувач - British American Tobacco, официално се оттегли от процедурата. С това на практика отпадна вероятността холдингът да се сдобие със стратегически инвеститор. След известен период на неяснота около собствениците на BT Invest беше обявено, че зад компанията стои руската външнотърговска банка. Собствеността обаче минава през няколко дружества и може да бъде проследена до базираното в швейцарския кантон Цуг VTB Capital Privat Equity Holding AG.
Дълъг списък на собствеността
Дългият списък само засилва съмненията, че ако има сделка, тя ще бъде направена с цел препродажба. За тази възможност загатна преди време и руското бизнес издание Ведомости, като коментира изказването на сътрудник в голяма тютюнева компания, според когото Булгартабак е интересен актив. С такъв сценарий може да се обясни и участието на BT Invest в сделката. Приватизационните договори обикновено включват клауза, която забранява на купувача да продава придобития актив за определен период от време. Няма как обаче да се наложи забрана за продажбата на самия купувач - в случая това може да бъде само регистрираното в Австрия дружество. Ако, разбира се, единственият кандидат въобще подаде оферта.
Източник: Вестник Пари