На единствения кандидат-купувач на Булгартабак холдинг - регистрираното в Австрия дружество БТ инвест, ще се даде възможност да препродаде тютюневия холдинг и по-рано от предвидения в проектодоговора 5-годишен срок. Това съобщи изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, цитиран от сайта Livenews.bg.
От един финансов инвеститор очакваме да препродаде после дружеството, но в проекта на приватизационен договор има забрана за такава сделка в продължение на 5 години. Оставяме отворена вратата за преговори и ако кандидатът иска по-малък срок, ще предявим претенции държавата да получи някакъв процент от разликата между цената, на която е купил, и цената, на която после е продал тютюневия холдинг, каза Караниколов.
Крайният срок за подаване на окончателна обвързваща оферта за тютюневия холдинг изтича днес. Аз съм оптимист, че единственият кандидат ще подаде оферта, твърди шефът на АПСК. Надзорният съвет на агенцията според него ще одобри подаването на единствената оферта, ако тя изпълнява критериите и отговаря на целите на приватизацията.
Ако в рамките на срока БТ инвест не подаде оферта, процедурата ще трябва да се прекрати. В практиката обаче е имало случаи, когато единствен кандидат иска в последния момент удължаване на срока - в такива случаи изпълнителният съвет на агенцията решава дали да даде нов срок, уточни шефът на приватизационното ведомство.
Предстоят процедурите за продажба на миноритарни дялове от Арсенал и Терем. Изискванията на Закона за защита на класифицираната информация ще забави продажбата на ВМЗ- Сопот, тъй като искания за допуск до класифицирана информация ще има и към избрания консултант, и към кандидатите, каза още Караниколов.
До края на юни приходите на приватизационното ведомство са били близо 7 млн. лв. По план до края на годината приходите трябва да са 450 млн. лв., като в тази сума се включват очакваните постъпления от Булгартабак, от държавните дялове в електроразпределителните дружества, Арсенал, Техноекспортстрой, който наскоро бе изваден от забранителния списък, сградата и терена на ИПК Родина, както и от продажба на държавни имоти, чиито оценители се избират в момента. Според източници на livenews в приватизационното ведомство очакваните приходи само от държавния дял в австрийското електроразпределително дружество ЕВН България са между 120 и 150 млн. лева. Ако за продажбата на 33% от ЕВН България се получат 150 млн. лв., тази сума ще бъде с около 100 млн. лв. по-ниска от цената, на която преди 7 г. бе купен мажоритарният пакет. Тогава австрийското дружество придоби 66% срещу 271 млн. евро, което прави стойността на остатъка от 33% около 270 млн. лв., обясняват източниците.
Източник: Вестник Класа