По-малко от месец преди падежа на облигациите дистрибуторът на горива Петрол все още преговаря заем, с който да ги покрие. Това става ясно от документи за извънредното общо събрание на акционерите, насрочено за 25 октомври.
Компанията ще поиска заем до 75 млн. евро и в момента преговаря за него с две финансови институции. От ръководството отказаха да съобщят кои и какви са тези институции. От компанията смятат да предложат като залог петролните си бази във Варна и Пловдив и дела си в Елит Петрол, оценен на 109 млн. евро.
В доклада към материалите от ръководството посочват, че името на кредитора ще бъде обявено на 25 октомври – в деня на общото събрание. Падежът на облигациите е на 26 октомври. Според последния публикуван отчет на Петрол към 30 юни дългът по облигациите е 146.02 млн. лв., а паричните му средства са 65.675 млн. лв.
Отделно Петрол смята да предостави възможност за обезпечения, за да може дъщерната й компания Нафтекс Петрол да използва поне 50 млн. евро заем. Обезпеченията ще бъдат същите две петролни бази в Пловдив и Варна, но и това трябва да се одобри от общото събрание.
Пред Дневник изпълнителният директор на Петрол Светослав Йорданов отказа да съобщи каквато и да било информация около преговорите за заемите. Не е ясно и дали финансовите институции са български, чужди банки или други компании, които могат да придобият дял в дистрибутора на горива.
На въпрос защо името на кредитора ще бъде съобщено на акционерите точно преди вземането на решение, Йорданов отговори, че името ще стане ясно, когато стане време за това. Според него е достатъчно, че им се предоставя информация за основните параметри на заема и няма значение кой ще го отпусне.
По думите му няма нужда да се съобщава предварително с кого се преговаря, а акционерите са наясно, че бъдещият кредитор ще може да придобие контрол в компанията.
Общото събрание на практика ще разреши заем до 100 млн. евро със срок до 7 години, но в доклада на управителния съвет параметрите са стеснени според преговорите с финансовите институции – максимум 75 млн. евро до 5 години.
В последния отчет на Петрол няма данни кои банки са кредитори на дружеството в момента. Единствената, за която има информация за отношения с компанията, е Корпоративна търговска банка, която държи пряко 8.24% в края на юни, но чрез репо сделка. Тя финансира преди няколко месеца и покупката на 41.85% в капитала на Петрол от бургаската фирма Вянд ойл.
Предложението на управителния съвет е привличане на капитал чрез дълг, мецанин финансиране, дългови инструменти или продажба на активи. В дневния ред на общото събрание е включено условието разходите за лихви по новото финансиране да не бъдат по-високи от 8.375% плюс 500 лихвени пункта на година. Това означава горна граница от 13.375% за цената на заема.
Облигациите бяха издадени през 2006 г. и бяха за 100 млн. евро, като впоследствие компанията изкупи част от тях. Според доклада на управителния съвет до акционерите компанията няма достатъчно пари, за да погаси облигациите си и затова преговаря с две финансови институции.
Тъй като няма подписан предварителен договор с нито една от тях, затова и към материалите за общото събрание не са дадени повече подробности за рефинансирането, се казва в доклада.
Предвидените за залог петролни бази се оценяват доста по-високо от планирания заем – тази в Пловдив за 65 млн. евро, а във Варна – за 50 млн. евро. Отделно може да има обезпечение с дела от 99.99% на дистрибутора в Елит Петрол, чиято пазарна стойност е 109 млн. евро. Всички оценки са направени от КПМГ България към края на март.
Това ще е второто гласуване на подобен заем за рефинансиране – в началото на юни акционерите вече одобриха изтеглянето на 100 млн. евро до седем години, но заради споровете между акционерите Митко Събев и Денис Ершов заемът отново се предлага за гласуване от общото събрание.
Другият обсъждан заем – на Нафтекс Петрол, ще е за поне 50 млн. евро за 2 години и според доклада на управителния съвет те ще се използват за привличане на допълнително търговско или оборотно финансиране за доставка на горива от чуждестранни доставчици.
От ръководството посочват, че покупката от чужбина им е по-изгодна, отколкото от единствения български производител (става въпрос за Лукойл Нефтохим), но заради споровете между Събев и Ершов възможностите за финансиране са по-лоши и затова има нужда от допълнителни обезпечения.
Кредитор по този заем може да е както банка, така и международен търговец на горива, се посочва в доклада. За 50 млн. евро могат да бъдат осигурени две доставки по 35 хил. тона горива при текущи цени, според доклада.
Източник: www.dnevnik.bg