Пампорово е преживял най-слабия си летен сезон, но за сметка на това очаква силна зима. Това казва в интервю пред в. Класа Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Преди кризата лятото ни беше по-силен сезон, отколкото зимата, допълва той. Тази година ни беше дъното. За пръв път аз затворих Мургавец, откакто съм негов собственик 11-а година, на 1 април и ще го отворя на 1 декември. Преди Мургавец работеше и лятото. Това лято цялото Пампорово не можеше да го познаем. През 2010 г. аз още работих през лятото и загубих достатъчно сериозни средства, но все пак правя бизнес, не съм Червен кръст. Ако не бях затворил хотела това лято, щях да загубя още повече, защото хората, които посетиха Пампорово, бяха изключително малко.
Сега ще отворят прохода Маказа, който вече прави връзката с Гърция много по-достъпна. Това ще се отрази на туризма веднага. Летище Пловдив вече функционира и започва да се развива. Строителството в Пампорово спря и смятам, че ни предстои един добър зимен сезон, поне това показват ранните записвания, подписаните договори с туроператори.
Моята цел тази година е да върна българите. По-хубави клиенти от тях и руснаците няма. Естествено, без групови туристи - англичани, ирландци, немци, няма как да стане. Обръщаме внимание и на сръбски пазар. Турците са ни огромен резерв, но имаме проблем с визите. Пак трябва да чукаме на вратата на министъра на външните работи Николай Младенов. Не става дума да нарушаваме шенгенските изисквания, трябва да увеличим консулските служби, за да имаме по-голяма пропускливост.
На въпрос как се развива СПА туризмът през последните месеци, Шарлопов отговаря, че бележи ръст. По думите му в СПА туризма единствено през юли е имахло спад в планираните приходи, но ги компенсирахме август и септември. Има желаещи да инвестират в този бизнес, защото той не е свързан с морето и ските. Това е бизнес, работещ 12 месеца. В него е бъдещето на България. Въпреки кризата отчитаме 8% ръст на приходите за 2011 г., което показва устойчиво развитие на бранша, а туристите са 10% повече в сравнение с миналата година. Това означава, че нас ни припознават като дестинация. Вярно, приходите са по-малки, но това не е най-голямата болка. Клиентите станаха по-взискателни, хубавото е, че добрите продукти не почувстваха кризата.
С критериите от Европейската СПА асоциация, които ще залегнат в новия Закон за туризма, нещата ще се регулират, няма да бъде както досега – сложил там една кушетка и вече мисли, че има СПА хотел. Вече ще е ясно какъв персонал, с каква квалификация, какви съоръжения, какви процедури трябва да имаш. Така считам моята кауза за реализирана. От къщите в Боженци съм много доволен тази година. Сезонът стана по-дълъг, друга година юли и август бяха пик сезон, сега е октомври, но още не сме затворили. Във Велико Търново няма как хотел да не работи успешно, той е постоянна туристическа дестинация заради интереса на хората към историята на България. Разбира се, има значение и общинската управа.
Според Шарлопов туризмът не е най-добрият бизнес, но ако се управлява правилно ема смисъл да се инвестира в него. Оттук нататък не съм убеден, че ще продължа да инвестирам сериозно в туризъм, казва още той. Бих се ориентирал в real estate, но само във високия сегмент. Правя уникална сграда на входа на Южния парк, на Витоша и ул. Бяла черква. На 26 ноември я приключваме. За мен това е нещо, което усещам, което разбирам.
Не казвам, че туризмът не може да очаква повече инвестиции от моя страна. Внимателно разглеждам възможността за инвестиция в Хисар, вероятно ще имам втора във Велико Търново, още една в Сандански. Не искам да казвам хоп, преди да съм скочил. За мен задачата в момента е да стабилизирам бизнеса, който съм създал.