По време на форума The European Exchanges Summit към България бе демонстриран сериозен интерес, като много участници изразиха готовност да се запознаят в по-големи детайли със случващото се в страната и по-специално на капиталовия пазар. Това каза в интервю за в. Класа изпълнителният директор на БФБ-София Иван Такев.
Истината е, че дори и само на пръв поглед нашият пазар им изглежда атрактивен от гледна точка на ценови съотношения например, особено в сравнение с някои от останалите пазари от региона, допълни той.
Текущата ликвидност на него обаче значително затруднява каквито и да е техни инвестиции, тъй като сумите, които те желаят да инвестират наведнъж, са многократно по-големи от текущите възможности на пазара от гледна точка на предлагане. Ето защо, ако желаем не само да бъдем наблюдавани от чуждестранните фонд-мениджъри, а и реално това да доведе до приток на инвестиции, ние трябва да можем да предложим нещо по-значимо откъм размер и естествено – достатъчно перспективно, за да може то да катализира този процес. Считаме, че именно подготвяната приватизация на държавния дял в електроразпределителните компании може да послужи като подобен катализатор, обяснява експертът.
Иван Такев предполага, че международните пазари ще се успокоят и ще компенсират в някаква степен загубите след постигането на решението за доброволна редукция на 50% от гръцкия дълг. Освен това от особена важност е Гърция да не продължава да трупа нови дългове, както се е случвало и преди в нейната история, а да съкрати ненужните си разходи и да разчита на икономиката си, смята той. По думите му редукцията на гръцкия дълг далеч не означава, че кризата в еврозоната е отминала, тъй като има още държави с проблеми от същото естество, чийто дълг е няколкократно по-голям от гръцкия. Според него единствено провеждането на сериозни реформи в държавния сектор, каквито до момента липсват, би довело до по-голяма сигурност в дългосрочен план.
Той продължава, като казва, че намирането на решение на гръцкия дълг не означава, че Гърция е намерила решение на всичките си проблеми, а част от тях пряко се отразяват на България. Между двете страни има сериозен стокообмен, т.е. промяната на търсенето в едната пряко влияе на предлагането и производството в другата. На следващо място, 1/3 от българската банкова система е зависима от гръцката, а отписването на половината от гръцкия дълг пряко влияе на гръцките банки, тъй като те са едни от най-големите собственици на този дълг. Такев смята, че доколкото договореността предвижда банковата система в Европа да бъде рекапитализирана, за да посрещне отписването, включително и с помощта на отделните правителства, то последният сценарий не работи за Гърция. Той коментира, че повечето анализатори се обединяват около тезата, че дори при решение, което да не доведе до втора рецесия, забавяне на ръста на европейската икономика е твърде вероятно.
До края на годината остават два месеца и Иван Такев мисли, че съществени промени могат да се очакват в самия й край. На първо място, декември е традиционно активен месец на фондовите пазари по света, а не само на БФБ, макар миналата година у нас това да не бе така, уточнява той. На следващо място, в края на годината се очаква държавните дялове на енергоразпределителните компании да излязат на борсата и да катализират инвестиционния интерес като цяло. Именно затова от борсата планират и поредица от представяния на капиталовия пазар в страната, както и на енергийния й сектор пред потенциални инвеститори в най-значимите финансови центрове в Европа. Привличането на интереса на чуждестранните инвеститори е ключово в случая, тъй като голяма част от тях се изтеглиха от българския пазар още в началните етапи на кризата, смята той.
Относно неликсвидните компании Иван Такев казва, че точният им размер ще бъде определен към момента, в който правилата влязат в сила. Предварително заложената от борсата дата е 02.01.2012 г., но изменението на правилника за дейността на борсата изисква и предварително одобрение от КФН. Очакванията са на новият алтернативен пазар да попаднат дружествата, които в момента се търгуват на най-ниския сегмент на борсата, Неофициален пазар, сегмент Б, както и неликвидните дружества със специална инвестиционна цел.