Парите от продажбата на Булгартабак холдинг - 100.1 млн. евро (195 млн. лв), в момента са в неизвестност, или поне никой не казва къде са и дали не са използвани за текущи бюджетни плащания. По закон те трябва да постъпят в Сребърния фонд, но отчетът му към края на октомври не показва това да се е случило.
На 17 октомври Агенцията за приватизация (АПСК) обяви, че цената от 100.1 млн. евро е платена от купувача, a днес от там заявиха за dnevnik.bg, че веднага след това парите са преведени по сметката на републиканския бюджет в БНБ. След това те трябва да постъпят в Сребърния фонд, тъй като Булгартабак не е част от Държавната консолидационна компания.
Почти без коментар
От пресцентъра на миниситерство на финансите дадоха няколко объркващи коментара днес по казуса. Първо казаха по телефона, че гледаме неправилно отчета на фонда за спетември, а плащането трябва да е отразено в този за октомври. След уточнение, че това не е направено, от МФ изпратиха коментар, който цитира закона за това, кои са източниците на приходи в Сребърния фонд.
Защо е важно парите да отиват във фонда
Сребърният фонд е създаден, за да гарантира бъдещи шокове в пенсионната система. Източниците на приходи за него са парите от приватизацията, бюджетните излишъци и постъпления от такси и концесии. В момента във фонда има близо 1. 776 млрд. лв., които според сегашния закон не могат да се ползват преди 2018 г. Парите в него трябва да се управляват, като се инвестират в различни финансови инструменти, за да носят доходност.
От създаването му досега обаче той е натрупал едва 40.4 млн. лв. доходност и то от лихви от депозити в БНБ. За да може активите на фонда да се инвестират по-активно, управителният му съвет, в който влизат министрите на финансите и на икономиката, трябва да изберат мениджъри на фонда. Досега обаче е съобщено само за едно заседание на съвета, няма избрани мениджъри и парите на фонда не могат да бъдат разпределени в други активи.
За да се заобиколи част от закона за Сребърния фонд обаче, правителството на ГЕРБ създаде Държавна консолидационна компания, чрез която да се приватизират големи държани предприятия – по този начин парите от тях не отиват във фонда, а в компанията и оттам – в държавния бюджет. "Булгартабак" обаче остана извън тази компания.
От началото на годината досега във фонда са внесени 82.8 млн. лв. от бюджета и още 8.1 млн. лв. от лихви.
Източник: www.dnevnik.bg