Сивата икономика трудно може да се измери. Няма орган, който да каже – дотук е бяло, а оттук е сиво. По данни на много агенции, вкл. на Министерството на земеделието, около 30% е делът на сивата икономика в зърнопроизводството. И асоциациите на мелничари, хлебопроизводители, зърнопроизводители потвърждават това. Това каза в интервю за в. Класа Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийска стокова борса и изпълнителен директор на Българо-американска кредитна банка АД.
Според Васил Симов 2011 г. е била по-слаба по отношение на активността на стоковия пазар, но на борсата се е забелязало леко възраждане на броя и обема на сделките. По думите му годината е била по-оборотна, но като цяло за икономиката на страната е била по-трудна спрямо предходната. Най-оборотните стоки на борсата са били горивата, основните хранителни стоки, зърното. Друга тенденция, която се отчита в условия на криза, е, че някои държавни предприятия са решили да си направят ревизия на складовите наличности. Те са излезли като продавачи на големи количества метали, с което са си докарали допълнителни приходи.
Васил Симов смята, че никой не може да каже дали излизаме от кризата. Той е мислел, че кризата е отминала, че през 2010-а и 2011-а излизаме, а сега се говори, че 2012 г. ще е по-трудна от тази. Няма един измерител, който да направи изчисления кога започва и кога завършва икономическият възход в страната, казва той. Експертът вижда, че в Европа продължават финансовите проблеми, докато за други държави, вкл. САЩ, Азия и Далечния изток, за криза не се говори.
Васил Симов обяснява, че има много държави извън Европа, които не усещат криза и не отчитат безработица, а подем в производството и потреблението. Според него те могат да играят роля на спасител на европейските държави, ако започнем активни търговски взаимоотношения с тях. Затворени с ЕС, ние основно търгуваме помежду си, но всички сме в криза, а има държави в Азия и Далечния изток, които са икономически развити и в огромен подем, смята той. Според него може би ще ни помогне, ако родните търговци тръгнат към по-активни контакти с тях. Това се отнася и за банковия сектор. В Брюксел сега се водят преговори за стабилизиране на финансовия сектор на ЕС, Щатите също обмислят как да стабилизират икономиката си. Спасението ще дойде от по-добри контакти с държави, които не чувстват криза в момента, обяснява Симов. Той пак повтаря – това са държавите от Азия и Далечния изток.
Васил Симов смята, че ние в България сме може би отличниците на ЕС по отношение на финансова стабилност. С бюджетен дефицит и инфлация стоим много добре в Европа, но пък трудността започна да се отразява върху фирмите, които нямат този подем, който очакваха през 2011 г., уточнява той.
Експертът коментира, че е нужно да се намери по-добър баланс за бюджетен дефицит, така че да може и вълкът да е сит, и агнето - цяло. Хем да сме финансово стабилни и в Европа да не ни дърпат ушите, хем от друга страна, българските фирми да усетят разхлабване на финансовата примка, тъй като междуфирмената задлъжнялост в страната е много висока. Виждате, че има държави с над 10% бюджетен дефицит, но живеят много по-спокойно, отколкото ние в България. Затова, когато си отличник във финансово отношение, губиш в икономическо, заключава той.