Почти 100% от предложените държавни акции на ЕВН Електроразпределение и на ЕВН Електроснабдяване бяха изкупени още в първия час на първия ден от аукциона, проведен на Българската фондова борса. Приватизацията на остатъчните държавни дялове от 33% в двете дружества започна вчера, пише в. Дневник. За оценка на резултатите от първия ден от вестника са потърсили финансовия министър Симеон Дянков.
Той коментира, че първият ден от продажбата на двата миноритарни пакета на ЕВН е бил много успешен, дори над очакванията. Очаква се от големия пакет да се продадат и останалите около 600 акции, така че да може да се каже в края на годината, че за първи път от много време голяма приватизационна сделка минава през фондовата борса, заяви Дянков.
По думите му успехът е от две гледни точки. Първата е, че през борсата се извършва най-прозрачният начин за продажба на такива активи и това ще отвори възможност за сделки и с други миноритарни пакети - на останалите две ЕРП-та, а и на някои други активи. И вторият плюс е - важно е да се види, че такива миноритарни активи на държавата, вместо да стоят като мъртви за нея, е добре да си намерят активни собственици.
На въпрос относно стратегията на държавата за приватизацията през борсата, финансовият министър отговаря, че ще бъдат предложени и други миноритарни пакети за приватизация през фондовата борса. На първо място това са отново дружества от сектор енергетика. Той каза, че в момента се довършва стратегията да се разпродадат миноритарни пакети от няколко от енергийните дружества в рамките на Българския енергиен холдинг (БЕХ), например от Електроенергийния системен оператор и Булгартрансгаз. Единият вариант е от тези две дружества да се предложат пакети от по 20-25%, а другият е да се листне малък пакет от целия БЕХ, допълни министърът. В момента се финализират вариантите при министър Трайчо Трайков и продажбата трябва да стане до края на следващата година, заключи по този въпрос той.
Според него със сделките за ЕВН се помага и на самата фондова борса, където и догодина ще има по-интересно предлагане. Той обяснява, че ще бъде направен анализ, за да се разбере дали само български посредници и инвеститори участват на този аукцион. Защото с падането на кредитните рейтинги на страни и банки от еврозоната, българският капиталов пазар трябва да става по-интересен за по-големи институционални инвеститори като пенсионните фондове, обобщава Дянков.
Относно това по какъв начин цената, платена за миноритарния дял, ще влезе в бюджета, финансовият министър уточнява, че има конкретни процедури, които ще отнемат определено време. Понеже продаваме миноритарен дял, парите ще минат през Държавната консолидационна компания и след това ще се появят във фискалния резерв, а не в Сребърния фонд, обяснява той. По думите му първо трябва да мине общото събрание на компанията, като по закон до 1 май тя трябва да разпредeли дивидент и парите ще отидат като приход на държавата.