През тънка цедка трябва да минат търговските банки, които искат да се състезават в конкурс за привличането на 93 млн. лв. депозит от Държавната консолидационна компания, коментираха банкери вчера.
Парите са постъпления от продажбата на остатъчния държавен дял в ЕВН България на фондовата борса.
В състезанието ще бъдат допуснати само трезори, които в последните 5 години са работили с пари на държавни фирми, гласят част от условията.
Освен това през последните 5 години банките трябва да са предоставяли финансови услуги на дружества, работещи в сферата на придобиването, управлението, оценката и продажбата на участия в български и чуждестранни дружества.
По този начин властта слага бариера пред част от кредитните институции, които оперират у нас, коментираха икономисти.
Тежестта на тези две условия при оценката на офертите ще е 40%. Останалите 60% ще носи годишният лихвен процент, който ще предложат кредитните институции.
Влогът е със срок до края на май месец т.г., но изискванията са банката предварително да се съгласи той да бъде удължен при не по-лоши от вече договорените условия за суми между 50 и 200 млн. лв.
Това не са драматични ограничения. Всяка банка, която е имала интерес през годините да оперира с държавни пари, го е правила. Всяка такава банка може да отговори на критериите. Нормално е да има ограничения, но със сигурност поне първите 10-15 големи банки у нас имат такава квалификация. Все пак представете си да дадете близо 100 млн. лв. на някого, който няма опит, коментира за Труд председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
В условията на конкурса е записано, че банките трябва да имат присъден рейтинг от специализирана агенция. Липсата на конкретизация какъв да бъде той, също навява съмнения сред банкери, че търгът може да се окаже манипулиран, тъй като няма изрично условие да се търси задължително стабилен трезор с възможно най-висок рейтинг.
Критериите в конкурса са направени така, че да се ограничи кръгът на кандидатите, коментира Георги Ганев, програмен директор в Центъра за либерални стратегии.
Според него в изискването за опит в сферата на сливанията и придобиванията все пак има резон. Това е специфична дейност. Банките, които отговарят на условието, боравят с големи парични потоци, коментира Ганев. Това според него ще бъде плюс при опериране с конкретните 93 млн. лв.
Изискването да са предоставяли услуги на държавни дружества в последните 5 години обаче ми звучи неубедително. Има много трезори с развито банкиране, чиито основни клиенти са частни дружества, а държавните фирми с нищо не са по-добри от частните. Тълкувам го като презастраховане и спазване на традицията да се напасват тръжните условия така, че да се пресяват кандидатите, каза Ганев.
Източник: В. Труд