Минути преди социалният министър Тотю Младенов да пристигне в Кърджали, синдикатите и работодателите в Оловно - цинковия комбинат успяха да постигнат договореност и подписаха споразумение, предаде BGNES.
Интертръст холдинг, който е собственик на предприятието, пое ангажимент да изплати 60% от дължимите заплати, включително до 30 януари, в срок до 12 март т.г. Работниците прекратяват стачката, започнала на 1 март и ако са получили парите си, влизат в производството на 13 март. Остатъкът от задълженията си ръководството ще изплати най-късно до 3 месеца от момента на възобновяването на работата в завода. Всички възнаграждения за февруари т. г. и следващите ще се изплащат в сроковете и при условията на действащия Колективен трудов договор – 100%, е отбелязано в поредния подобен документ. В него обаче има клауза, според която, ако работодателите не спазват споразумението, стачните действия се подновяват веднага.
До споразумението се стигна след изтощителни преговори, инициирани и водени от кмета на Кърджали Хасан Азис. Председателят на Федерация Металургия при КТ Подкрепа Людмил Павлов изрази задоволство от двустранните компромиси, но подчерта, че на работодател като Валентин Захариев не може да се вярва, тъй като вече е доказал некоректност след предишни подписи. Страхуваме се от неизпълнението и на това споразумение. Настояваме при следващо нарушение държавата да сложи ръка на завода и да се назначи синдик. Трябва да положим усилия този бацил да бъде отстранен от българската икономика, заяви Павлов в присъствието на социалния министър Младенов.
В петък министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков ще посети Мадан, където ще разговаря за концесията върху рудниците, която се нарушава вече втора година, заяви Младенов. Не се спазват изискванията на трудовото законодателство, нито предписанията на Инспекцията по труда, допълни той. В ОЦК в Кърджали се експлоатират повредени и амортизирани повдигателни съоръжения без маркировка на товарите, не се извършват задължителните технически прегледи на машините с повишена опасност. Ремонтите на оборудването не се извършват в съответствие с нормативните изисквания, липсват резервни части. Допуска се извънреден труд повече от 6 часа седмично, а през един месец – над 30 часа, не се спазва и почивката от минимум 12 часа. Работодателят не е осигурил обувки, лични и специални предпазни средства, работно облекло. През миналата година има две трудови злополуки.
За последната година и три месеца Инспекцията по труда в Кърджали е издала 47 акта с констатации на административни нарушения. От тях 22 са за неизпълнение на предписания за здравословните и безопасни условия на труд, 25 са заради трудово-правни взаимоотношения, а от тях 19 са за неизплащане на заплати. Глобите са в размер на 102 000 лева. И въпреки това проблемите продължават, подчерта Младенов, след като цитира всички тези данни. Той повтори заканата си, че ведомството няма да прави повече компромиси, особено с безопасността на труда. По-късно министър Младенов, областният управител Иванка Таушанова и кметът Хасан Азис се отправиха на среща с ръководството на завода, която продължи близо 2 часа.