В момента активите на Danske Cаpital за Балканския полуостров са около 40 млн. евро, съсредоточени в няколко фонда. Преди кризата делът на България бе около 10%, а сега е около 6-7% и в сравнение с миналия месец се наблюдава едно леко увеличение, защото купихме някои нови акции и направихме леко преструктуриране на портфейла. Това каза за в. Капитал Дейли Елена Маринова, инвестиционен анализатор в Danske Capital. От компанията не планират изход от български позиции. Даже миналия месец се купили български акции, които до момента не са били част от портфейла на фирмата. Така че в момента Danske Cаpital инвестира и дори разглеждаме няколко компании, допълни Маринова.
Според анализите на Danske Cаpital, има подценени компании у нас. Освен това в дългосрочен план от компанията са оптимисти за България, защото все още смятат, че историята за конвергенцията на страните от Балканския полуостров с тези от Западна Европа е валидна. Различното е, че вече сме много по-внимателни в избора си на акции и на страни, уточнява Маринова.
Тя обяснява, че в момента се избира компания, която е добра не само в пределите на собствената си страна, а и спрямо сектора във всички страни от Балканския полуостров. Т.е.от Danske Cаpital се опитват да си отговорят на въпроса защо дадена българска компания е с по-ниска рентабилност спрямо компания от същия сектор, но в друга държава от региона, например Полша.
По думите на Елена Маринова някои български компании са добре, други не. Има някои уникални компании в България. Тя не споменава конкретни имена, но отбелязва, че има много добре позиционирани в това отношение български компании, които обаче все още не са листнати на Българската фондова борса. Danske Cаpital като инвеститори биха искали да видят нови имена на фондовата борса.
На въпрос как им се е сторило листването на интернет компанията dir.bg, Елена Маринова отговаря, че предлагането е било сравнително малко. По думите й реално си остава проблема на българските компании, че са по-скоро малки като пазарни капитализации. Имат и малък фрий флоут, което също е проблем, защото, когато от Danske Cаpital купуват акции, гледат да е поне 1% от техните активи и за съжаление подобни обеми винаги имат сериозен ефект върху пазара.
В сравнение с времето преди кризата, тя казва, че Danske Cаpital е станала по-взискателни от гледна точка на анализа на компаниите. Т.е. минава един по-дълъг период на анализ на компанията, срещи с нейния мениджмънт. Целта е да се добие представа дали мениджмънтът е наистина наясно с това което се случва в сектора, и то глобално, не само в България.
От Danske Cаpital изискват компаниите да бъдат по-регулярни в контактите си с инвеститорите. Има някои компании, които вече налагат практиката ежемесечно да се публикуват основни резултати, да дават съвсем краткосрочни прогнози за развитието им в рамките дори на няколко месеца, но това, по думите на Елена Маринова, трябва да се наложи като практика поне за всички т.нар. сини чипове.
Тя обяснява, че освен продажби важно е компаниите да оповестяват и нивото на рентабилност, защото това е много важен индикатор дори от гледна точка на това и те самите да проверят колко са добри в прогнозите. Тези показатели са много важен индикатор за качеството на корпоративното управление и това доколко мениджмънтът може да контролира рисковете за компанията. Те са и важен индикатор за това дали компанията е в крак с динамиката на средата, или системно изостава от нея.
Според Елена Маринова се оказва, че капиталовият пазар в България се намира в един затворен кръг: няма чуждестранни инвеститори, защото няма ликвидност, а няма ликвидност, защото няма инвеститори. Но това е на повърхността, мисли тя. Това, което не се вижда, е, че инвеститорите все още оценяват риска за българската икономика като значителен, уточнява Маринова. Вижда се, че в момента не само Европа се развива на две скорости, но и сред страните от Източна Европа се наблюдават две скорости. Преди няколко дни Международният валутен фонд публикува коригирани прогнози за очакванията за 2012 г. и от тях се вижда, че България е сред страните с по-нисък ръст в сравнение с Румъния например, където 2012 г. се очаква да е по-добра, напомня анализаторът.
Експертът уточнява и, че отделно компаниите трябва задължително да не изостават от международната практика, а тя е да показват добро корпоративно управление. Мениджмънт на компания в стил от преди 20 години вече не е актуален, смята Маринова и допълва, че в момента мажоритарният акционер не е редно да е и мениджър. По думите й тази тенденция ще отнеме много време да се наложи, но в Румъния например вече се забелязва – някои компании си наемат професионален мениджмънт, който е отговорен пред всички акционери, не само пред мажоритарния.
Елена Маринова обяснява, че в момента освен глобалната несигурност властва и несигурност какво ще се случи конкретно в България в един краткосрочен план, защото очевидно българската икономика е достигнала дъното, или се очаква скоро да го достигне. По-важното обаче е колко време ще остане на дъното, казва тя.
По думите й не е изключено да има и негативно развитие за брутния вътрешен продукт, ако се съди по резултатите на някои публични компании. Освен това малко се преекспонира и доброто положение на България от гледна точка на публичните финанси. Според нея там трябва по-малко да се говори и повече да се действа – визира специално Сребърния фонд и емисията глобални облигации.
Що се отнася за въпроса какво трябва да се направи, за да тръгне пазарът, тя е останала с впечатление, че се чака някой да направи нещо с тази борса, може би някакво чудо, като например някой като Сребърния фонд да инвестира огромна сума на пазара. Всъщност обаче и компаниите, и инвеститорите трябва да дадат своето, уточнява тя. Експертът отбелязва като доста позитивно, макар че малко закъсняло, и решението на ръководството на Българската фондова борса да удължи работното време на борсата, така че да има застъпване с американските борси.
Според нея трябва да се работи активно и към привличане на нови компании, защото има много компании, които не са публични. Те са в почти всички сектори – било то с чуждестранни или местни инвеститори. Разбира се, има и потенциал с приватизацията на държавни активи, например енергийният холдинг.
Тя дава за пример Румъния, за която 2012 г. е изключително силна от гледна точка на приватизация. При тях дори вече повечето процедури по избор на мениджъри на предлаганията почти са приключили и тази година на борсата се очакват Ромгаз, Хидроелектрика и други големи компании. Така че, ако наистина искаме да сме конкурентни трябва да побързаме в тези си планове, съветва Маринова.
Като финал Елена Маринова казва, че в България има и хубави примери, и по тази причина тя не мисли, че добрите компании трябва да бъдат наказвани заради лошите. Лоши примери има навсякъде. Дори и на развитите пазари има компании, които не отговарят на очакванията на инвеститорите от гледна точка на резултати или по друг начин са изгубили доверието им. Факт е обаче, че доверието лесно се губи, но трудно се връща, заключава анализаторът.
Елена Маринова е инвестиционен анализатор на базираната в Дания инвестиционна компания Danske Capital. Тя един от най-големите портфейлни инвеститори на Българската фондова борса от доста година насам.