Няколко големи български компании обмислят излизане на Румънската фондова борса. Това ще стане възможно, след като българският и румънският депозитар започнат двустранен обмен на информация, споразумението за което ще бъде подписано до края на месеца, съобщи Васил Големански, изпълнителен директор на Българската фондова борса и член на борда на Централен депозитар – София. В момента обменът е едностранен и единствено румънски компании могат да се търгуват в София, но българските не могат да излязат на борсата в Букурещ, добави Големански. Става въпрос за двойно листване, при което дружество, вече търгувано на БФБ, излиза на чужда борса.
Позитивен интерес
По думите на Големански вече има 2-3 големи български дружества, търгувани на БФБ, които имат интерес да излязат в Румъния. От борсата не пожелаха да посочат кои са тези компании, но по неофициална информация на Капитал Daily една от тях е холдингово дружество, занимаващо се със строителство. Големански обясни, че в момента се изгражда връзката и от българска страна, а самата система на работа вече е подготвена.
Изпълнителният директор на KBC Securities - България, Илиян Скарлатов коментира, че вече знае за сериозен интерес от няколко български дружества, които смятат да набират капитал в Букурещ: Вече има интерес, а само от листване без набиране на пари, няма смисъл. Той посочи, че румънските инвеститори се интересуват основно от бизнеса на компанията, дали той е хубав, и засега не толкова от корпоративното им управление и свободно търгуваният дял от книжата (free float). Според Скарлатов е възможно и чужди компании да имат интерес от листване на БФБ, което да е по-скоро имиджово, отколкото свързано с набиране на капитал.
От БФБ очакват скоро да бъде пуснат и общ индекс, който да следи акциите на български и румънски дружества, съобщи в сряда Иван Такев, изпълнителен директор на оператора, по време на среща с акционери на борсата. По думите му към създаването на такъв измерител има интерес от страна на инвеститори. Подобни индекси често се използват за структуриране на различни продукти – от депозити до взаимни фондове, които инвестират в акции на компании, включени в тях.
Свит пазар
От началото на кризата много малко компании са набирали капитал през борсата в София, а много увеличения бяха неуспешни. Сред малкото първични публични предлагания беше това на Дир.БГ, което събра малко над 200 хил. лв. при търсени близо 1.5 млн. лв. Васил Големански посочи, че работят и за създаване на връзки с депозитарите на други борси, като интересът им не е само към тези от ЕС. До момента двойна връзка има и с депозитара на Полша, а вече три български компании се търгуват на борсата във Варшава - Софарма, Еврохолд България и фондът за имоти Интеркапитал пропърти дивелопмънт. Той добави, че имат идея скоро да бъде използвано по-активно свързването на българския депозитар с Clearstream, институцията за сетълмент, която е част от Deutsche Boerse Group. Такава връзка има повече от година и тя позволява сетълмент (приключване на сделки) при търговия на европейските фондови борси.
Източник: Капитал Дейли