При посещението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма в Москва тази седмица е било потвърдено, че договорената отстъпка от 11 на сто за доставките на газ влиза в сила от 1 април. Пред БНТ той каза, че в момента се разменя документация и се съгласува пътната карта, с която страната ни ще вземе окончателно инвестиционно решение по проекта за газопровода „Южен поток" до 15 ноември.
Отстъпката от 11 процента за газа е обвързана с вземането на окончателно решение от българска страна и ускоряване на работата по проекта за Южен поток, каза Добрев. Руската страна се надява да започне строителството на газопровода в Черно море през декември тази година. По отношение на това какви приходи би носила тръбата за България, той обясни, че в момента „Булгартрансгаз" печели по 100 млн. на година за транзита на газ при много по-малки количества. Южен поток е проект, от който страната ни ще печели, категоричен е министърът.
При посещението на Добрев в Москва е решено преговорите по новия газов договор за следващата година да започнат в рамките на месец. Заявена е позиция по първоначалните искания на българската страна, а именно възможно най-нисък процент на „вземай или плащай", за да има възможност за по-голям местен добив например или доставки на газ от други места, за договор, който дава определена гъвкавост. Детайлите по договора тепърва предстои да бъдат уточнявани. Единственото, което и двете страни приемат и е било потвърдено от двете страни на срещата, е, че новите договори трябва да бъдат сключени с Газпромекспорт, а не с посредници.
Министърът уточни, че става въпрос за средносрочен договор – пет-шест-седем години, който да има възможност за удължаване при същите условия, ако двете страни писмено се споразумеят за това, но който дава възможност след като изтече договорът, да се търсят други алтернативи. „Трябва да концентрираме много усилия в местния добив, всъщност местният добив е истината, защото каквито и условия да договорим с Газпром или друга компания в света, той със сигурност ще бъде много по-скъп от местния добив", каза Добрев.
Цената на газа от местен добив е 40-50 процента по-ниска от тази на вносния. На година страната ни плаща 1,3-1,4 млрд. долара за газ. Той уточни, че ако сравняваме цените на газа у нас и в САЩ, то тези зад океана са много по-ниски, но припомни, че там е осъществена „шистова революция". У нас подобен процес е невъзможен поради наложения мораториум.
Проектната компания за седми блок в Козлодуй е регистрирана преди около десетина дни с 2 млн. лв. първоначален капитал и е изцяло собственост на АЕЦ „Козлодуй", каза Добрев.
Тази седмица ще бъде регистрирана компанията, която да започне работа но проекта "София тех парк". Тя ще бъде дъщерна на „Индустриални зони", а първоначалният осигурен капитал е 3 млн. лв. впоследствие ще бъде използван ресурс от 50 млн. евро от ОП „Конкурентоспособност". Най-важното е да направим проект, който решава проблем на бизнеса и науката", каза министърът.