Тексим банк предвижда да увеличи капитала си с 20 млн. лв., става ясно от публикувана в Търговския регистър (ТР) покана за общо събрание на акционерите, което ще се проведе на 10 септември. От информацията в регистъра става ясно още, че банката ще стане публична компания, след като приключи увеличението. Решението за придобиване на публичен статут на институцията беше оповестено преди три месеца, като получи одобрението на акционерите на проведеното на 28 юни общо събрание. Тогава беше одобрена и промяната в наименованието на институцията от "Частна предприемаческа банка Тексим" на Тексим банк.
На два етапа
Според публикуваната информация капиталът на банката, който в момента е в размер на 10 млн. лв., ще бъде увеличен чрез издаване на нови 20 000 000 обикновени, поименни, безналични, акции с номинална и емисионна стойност 1 лев за акция. "Увеличението ще стане на два тура на предлагане, както е описано в поканата", посочи председателят на надзорния съвет на банката Апостол Апостолов. При първия етап всеки от акционерите на банката ще има право да запише акции от новата емисия пропорционално на участието си в капитала до момента. След изтичането на един месец от обявяването на поканата за записване на новите акции останалите незаписани акции ще бъдат предложени за записване от акционерите, които са упражнили правата си за записване на акции в рамките на първоначалния срок. Срокът за това вторично записване ще е 10 дни. След това управителният съвет на банката ще може да предложи на трето лице по негов избор да запише незаписаните до момента акции, става ясно от публикуваната покана.
Първо капитал, после публичност
След провеждането на увеличението на капитала ще се пристъпи и към вписването на акциите на банката за търговия на регулиран пазар след одобрение на проспект за търговия от Комисията за финансов надзор. По думите на Апостолов цялата емисия от 30 000 000 акции (съществуващите 10 000 000 плюс новоемитираните 20 000 000) ще бъдат вписани, но към момента не е взето конкретно решение каква част от тях да бъдат предложени за свободна търговия.
В началото на 2011 г. стана ясно, че 33% от капитала на Тексим банк са собственост на четири дружества, част от които се свързват с групата около "Химимпорт". Става дума за "Финанс консултинг", "Итрейд", "Датамакс" и "Датамакс систем холдинг", които придобиха тогава този дял от оръжейния завод "Аркус" - Лясковец. Четирите дружества имат разрешение от БНБ за придобиване на до 40% от капитала на банката. Според тримесечния бюлетин на БНБ "Банките в България" към края на март 2012 г. акционери с над 10% дял в капитала на банката са "Финанс консултинг", която държи 19.24% от акциите, и Павлина Найденова със 17.53%. Тя е дъщеря на основателя на институцията Георги Найденов и заедно със сестра си Мариета преди държаха мажоритарен пакет от банката.
Ритейл експанзия
С взетото решение за увеличаване на капитала Тексим банк става поредната кредитна институция, която предприема подобна стъпка, след Първа инвестиционна банка, Корпоративна търговска банка, Централна кооперативна банка, Токуда банк и Инвестбанк. Ходът не е необичаен с оглед на необходимостта от достатъчни капиталови буфери в условията на криза. Според годишния финансов отчет на Тексим банк към края на 2011 г. общата капиталова адекватност на банката е 25.97% при нормативно изисквани 12%.
В този смисъл по-вероятно обяснение за увеличението на капитала е заявената в отчета стратегия за насочване на банката към обслужване на физически лица, както и за разширяване на каналите за дистрибуция, включително чрез предлагане на някои операции извън офисите на банката. В тази насока е и вече реално предлаганата от Тексим банк възможност за физически лица да изтеглят до 2000 лв. както в офисите на банката, така и на касите на "Изипей" (EasyPay). Чрез пускането на продукта, който носи наименованието "Кредит-овърдрафт", банката на практика стъпва на растящия в последните месеци пазар на т.нар. бързи заеми и заеми до заплата. "Пазарът е конкурентен и смятаме, че има място и за нас", посочва Апостол Апостолов.
Източник: Капитал Дейли