След години на отлагане, протакане и охладнели надежди за бърза приватизация на Българската фондова борса първата сериозна крачка към продажбата й вече е направена. Агенцията за приватизация (АПСК) обяви ограничен конкурс за избор на консултант, който да направи оценка на борсата, която ще се продава заедно с голям пакет от капитала на Централния депозитар. След това ще бъде обявена и цялата процедура за избор на купувач. Приватизацията на борсата и депозитара са важни и дълго очаквани, тъй като на това се гледа като възможност за развитие на капиталовия пазар - по-голяма видимост в чужбина, свързване с големи чужди борси и привличане на чужди инвеститори тук. В БФБ държавата ще продаде контролен пакет от 50.05%, а в Централния депозитар - 43.7%, което дава реален контрол над двете ключови институции на фондовия пазар.
Високи изисквания
Кандидатите не трябва да са акционери в борсата и депозитара. Това автоматично изключва от потенциалните кандидати инвестиционните посредници и банките, които имат дялове там. Отделно те трябва да имат опит в маркетирането на продавача на поне една сделка за продажбата на борсов оператор, както и да имат поне две успешно приключени сделки за продажбата на финансова институция с размер на собствения капитал от поне 50 млн. лв. всяка. Тези два критерия допълнително свиват кръга от възможни кандидати до по-опитни консултантски компании. Офертите ще се приемат в рамките на 30 дни след като обявата за конкурса бъде публикувана в един национален ежедневник.
Основното действие...
След като бъде избран консултантът и едва след като той изготви своите анализ, оценка и маркетинг, АПСК трябва да стартира и фактическия конкурс за продажбата на държавните дялове в двете дружества. Засега очакванията са това да се случи до края на годината и в началото на следващата двете ключови институции да преминат в ръцете на някои голям борсов оператор, който да помогне на пазара да се съживи от летаргията, която го е обхванала от няколко години.
"Няма пазар, който да не се възстановил рано или късно, и нашият ще се възстанови. Затова му трябват както технологични решения, включващи и продажба на борсата, и нови "играчки" (нови възможности за търговия като деривати, къси продажби и др. - бел. ред.), така и говорене в посока на това, че пазарът е нещо полезно, той може да работи и на него може да се печели", коментира преди няколко месеца Камен Колчев, председател на съвета на директорите на "Елана финансов холдинг", една от най-големите инвестиционни компании на пазара, по време на специално ориентирана към капиталовия пазар конференция, организирана от "Капитал" и "Елана".
Думите му в пълна сила важат и в сега, като обявеният от АПСК конкурс следва макар и със закъснение и предварително начертаната стратегията на Министерството на финансите да развие местния пазар, като го продаде на голям чужд играч от сектора. Както коментират от ведомството, "приетата стратегия за приватизация на БФБ и Централния депозитар цели интегрирането на българския пазар с европейския и създаването на една добра инфраструктура на борсата, "което ще гарантира надеждност и ще повиши интереса на инвеститорите".
За участниците на капиталовия пазар краят на приватизацията е по-важен, отколкото цената, на която това ще се осъществи, защото само чрез продажбата на голям чужд играч те виждат възможност пазарът да стане по-видим както за големи, така и за много повече дребни инвеститори зад граница.
...и кой ще може да участва в него
По информация на "Капитал" параметрите за продажбата са такива, че само топ световни борси и борсови обединения ще могат да се включат в надпреварата за българската борса. Такива са германската Deutsche Boerse и Виенската фондова борса, с които ползваме една и съща търговска система Xetra. Лондонската борса и обединението NASDAQ - OMX също отговарят на изискванията. Всички те под една или друга форма са ухажвали вече българската борса в миналото. Остава интересът им да се е задържал досега, за което обаче индикациите са положителни.
Само преди дни интерес за евентуално участие изрази и Истанбулската фондова борса, която вече има дялови участия в две балкански борси - в Сараево и Баня Лука. Тя обаче тепърва трябва да се преобразува в търговско дружество и самата обмисля да си намери стратегически партньор. Така че най-вероятно не отговаря на заложените критерии. А те са с два ключови количествени критерия - поне 2 млрд. евро средномесечен общ оборот на пазара на акции и/или средномесечен общ брой деривативни контракти (например върху валута, стоки, цветни метали, индекси, финансови инструменти и др.) от поне 2 млн. броя за последните две години към края на 2011 г. Освен това кандидатът не трябва да е държавна собственост, което изважда от "прослушването" Варшавската фондова борса.
Източник: Капитал Дейли