Източник: www.darikfinance.bg
До този момент държавата се отнасяше към българския капиталов пазар като към скъп покойник. За борсата се говореше или добро или нищо. В последните дни обаче финансово министерство предприе изненадваща офанзива.
Първо финансовият министър Симеон Дянков заяви, че може да обложи с подоходен данък печалбите от транзакциите на регулирания пазар.
Идеята му беше възприета с резерви от депутатите от комисията по бюджет и финанси в парламента. В събота, предаването “Седмицата” на Дарик радио, председателят на комисията Димитър Главчев, коментира, че подобно нещо не е обсъждано до момента.
Но от финансовото министерство не спряха дотук. Заместник-министърът Владислав Горанов обяви, че сегашното състояние на БФБ е добро и че борсата трябва да бъде третирана без привилегии от държавата.
Тази офанзива на финансовото министерство изглежда доста странно на фона на това, че в момента тече приватизационната процедура за БФБ и Централния депозитар.
Министерство на финансите притежава 50.05% от капитала на борсата и 43.7% от капитала на депозитаря. А заедно с дяловете на БФБ, участието на ведомството на Дянков в Централен депозитар АД е 50.30%
На 26 септември беше публично обявена приватизационната процедура за двете дружества. Офертите трябва да бъдат подадени в 30-дневен срок, тоест времето за набирането им изтича в края на тази седмица.
Условията за приватизация на пръв поглед са рестриктивни. Например има изискване, ако кандидатите са борсови оператори, те да имат 2 млрд. лв. средномесечен оборот за периода 01.2010 г. – 12.12011 г. Това условие в региона покриват само борсите в Истанбул и Виена.
В първата, в момента са в процес на сливане с Istanbul Gold Exchange, което е част от приватизацията на турския фондов пазар. Едва ли, поне докато тази процедура не бъде завършена, турските инвеститори ще предприемат експанзия в други страни в региона, като България.
От Виенската фондова борса пък коментираха, че по принцип имат интерес към БФБ, но биха закупили мажоритарния пакет само ако той се продава евтино.
Като изключим борсовите оператори, в конкурса могат да участват и консултанти по сливания и придобивания за региона на Централна и източна Европа с изключение на Русия със средномесечен общ брой на деривативните контракти на пазарите, на които оперират, от поне 20 млн. броя, през електронна платформа. Условието е силно рестриктивно. За сравнение CME Group, лидерът сред операторите на пазара на деривативи, обработва на месец в глобален мащаб по около 200 млн. контракта, подадени през електронни платформи.
Дали Виенската борса не е дългоочакваният инвеститор на ЕЦБ и каква ще е стойността на сделката, предстои да разберем.
Не е препоръка за инвестиционно решение.