Облагането на печалбите от борсата няма да се реализира през следващата година, каза зам. министърът на финансите Владислав Горанов, след като той и председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова се срещнаха с представители на Асоциацията на банките в България.
Анализът, който направихме е, че за съжаление състоянието на този пазар е такова, че разходите за администриране на този данък биха били повече от ползите на този данък. Няма да облагаме нито печалбите от хазарт, нито доходите от финансови операции, обясни Горанов.
Основната тема на разговорите между банкерите, Горанов и Стоянова беше данъка върху лихвите от депозитите на физическите лица. Между първо и второ четене на Закона за ДДС ще има прецизиране на някои дефиниции с цел да няма двузначно тълкуване на закона и всички банки по един и същи начин да го прилагат, обясни Менда Стоянова.
Между двете четения ще се направят промени за това колко често банките трябва да превеждат парите в хазната. Според така приетите на първо четене от бюджетната комисия текстове, те ще трябва да го правят в края на всяко тримесечие. Банките всеки месец ще декларират пред НАП общия размер на изплатените от нея лихви към физическите лица и размера на данъка, който ще внася всеки месец, каза Стоянова. Не искаме да оставяме банките дълго време да работят с този ресурс и всеки месец ще го превеждат във фиска, коментира Горанов. Основен принцип в Закона за доходите върху физическите лица е данъкът да се дължи при получаване на дохода. Този принцип ще бъде спазван и по отношение на доходите от лихвите, обясни той.
На срещата е договорен максимално опростен, лесен и съобразен със съществуващите информационни системи на банките механизъм на внасяне на данъка, който ще коства минимални разходи на банките и според финансовото министерство няма причина да се очаква увеличение на таксите, уточни Горанов. Няма да има деклариране от страна на хората, данъкът ще се удържа служебно от банките в момента, в който те заверяват сметките на своите клиенти, обясни още Менда Стоянова.