Източник: Капитал Дейли
"Делойт България", "Булброкърс консултинг" и чешката Patria Corporate Finance, която е част от групата на белгийската KBC, подадоха оферти в конкурса на Агенцията за приватизация за изготвянето на оценка и маркетирането на приватизацията на Българската фондова борса (БФБ) и Централния депозитар (ЦД). Крайният срок изтече вечерта на 26 октомври.
Месец за оценка
Сега агенцията ще провери получените документи и предварителният план е до десетина дни да има спечелил участник. Той ще трябва да извърши маркетинга и правно-финансовия анализ на двете дружества. Той трябва и да изготви и приватизационни оценки и информационни меморандуми на двете дружества, където основен акционер през Министерството на финансите е държавата. За да изпълни задачите, консултантът ще има един месец. Това означава, че през декември подготовката по сделката ще е приключила и най-вероятно януари следващата година ще се подават оферти.
От кандидатите или техния екип се изисква да не са акционери в продаваните дружества към датата на подаване на предложението за участие в конкурса, както и да нямат договорни отношения с тях. Това означава, че повечето инвестиционни посредници и банки, които като членове на борсата и депозитара имат отношения с институции, не би следвало да могат да бъдат избрани за консултанти.
Първоначално интерес към конкурса за оценител проявиха девет консултанта и адвокатски кантори. Те си закупиха документи за участие в процедурата, но явно само три дружества са решили да подадат оферти. Сред заинтересуваните, но отказали се бяха: "КПМГ България", "Първа финансова брокерска къща", "Си Ем Ес Камерън Маккена", "Кей Би Си секюритис – клон България" (които обаче играят през чешко дружество), софийските адвокатски дружества "Събев и съдружници" и "Георгиев, Тодоров и ко". Представители на отказалите се коментираха, че една от причините за умерения интерес е, че държавата е склонна да плати малка сума за задачата.
Какво предстои
След като избраният консултант направи исканата от него оценка и информационен документ, следва да стартира и реалната приватизация на двете основни институции на капиталовия пазар в България. Държавата ще продаде контролен пакет от 50.05% от капитала на БФБ и 43.7% от ЦД, което ще даде на потенциалния купувач реален контрол над двете дружества.
В последните месеци публичен интерес към процедурата проявиха няколко регионални играча като Виенската фондова борса и Истанбулската фондова борса. През годините обаче интерес са имали и други големи играчи като Варшавската фондова борса, която все още е държавна, Deutsche Boerse, NASDAQ OMX, гръцката Hellenic Exchanges и Лондонската фондова борса.
Като цяло държавата иска да избере само топ купувач за двете институции. За целта от кандидат-купувачите ще се изисква да отговарят едновременно на няколко количествени критерия: поне 2 млрд. евро средномесечен общ оборот на пазара на акции и/или средномесечен общ брой деривативни контракти (например върху валута, стоки, цветни метали, индекси, финансови инструменти и др.) от поне 2 млн. за последните две години към края на 2011 г.
Освен това тепърва ще се решава дали кандидатът може да е държавна собственост, каквито първоначални идеи имаше принципалът - Министерството на финансите. Ако бъде забранено, това ще изключи от надпреварата Варшавската фондова борса. На този етап изглежда, че управляващите са склонни да премахнат това ограничително условие.