Източник: Капитал Дейли
Промените в БТК след смяната в собствеността започват. Част от управителния съвет на дружеството се сменя, става ясно от заявените за вписване в Търговския регистър документи, одобрени миналата седмица от все още действащия стар надзорен съвет.
Излизат
Според книжата, които чакат в регистъра, от управителния съвет се освобождават Пиер Мелингер, Росен Хаджиев, Томаш Войташек и Доналд Мюир предвид подадените от тях заявления за оставка. Четиримата бяха представители на предишните собственици на телекома. От петчленния състав на съвета за момента не е сменен единствено Бернар Москени, който все още е част и от оперативното ръководство на дружеството и заема длъжността главен изпълнителен директор.
Влизат
Новите попълнения за момента са: Златозар Сурлеков (член на надзорния съвет на Корпоративна търговска банка, КТБ); Владимир Рангелов - уравляващ съдружник в адвокатско дружество "Камбуров и съдружници", Стефано Дзупет - ръководител на инвестиционното звено на VTB Capital в областта на телекомуникациите, и Филип Гроуз - представител на кредиторите на групата на БТК.
Промените в управителния съвет на телекома идват преди първото общо събрание на компанията след смяната на притежателя й. През ноември 2012 г. КТБ чрез мажоритарния си собственик Цветан Василев и VTB Capital финализираха сделката по придобиването на близо 94% от БТК през специално създаденото за целта "Вива телеком България". По думите на самия Цветан Василев дружеството, на което той е едноличен собственик, "Бромак телеком инвест" контролира 45% от капитала на БТК.
От приключването на сделката досега обаче все още не е свикано общо събрание, на което новият основен акционер да може да гласува съответната промяна в устава и ръководството на компанията според предпочитанията си. На събранието представителите на Василев и VTB могат да сменят надзорния съвет или въобще да променят формата на управление на телекома чрез промяна в устава. По сегашния такъв управителният съвет се избира от надзорния.
За да могат да упражнят правото си на глас обаче, новите собственици трябва да имат публикувано търгово предложение към останалите акционери в телекома, а то все още чака одобрението на Комисията за финансов надзор. В средата на декември регулаторът издаде временна забрана за публикуването на търговото предложение, а до момента не е одобрено коригирано такова.