Източник: вестник Капитал Дейли
Тексим банк е приключила успешно увеличението на капитала си, става ясно от Търговския регистър (ТР). Според публикуваната информация в рамките на определения период акционерите на банката са записали и заплатили стойността на общо 17 995 036 броя акции от предложените нови обикновени, поименни, безналични 20 млн. книжа с номинална и емисионната стойност 1 лев. В резултат капиталът на финансовата институция се увеличава от досегашните 10 млн. лева до 27 995 036 лева.
Укрепване на позициите
Решението за увеличаването на капитала беше взето на проведено на 10 септември 2012 г. извънредно общо събрание на акционерите. Плановете са след приключването на увеличението и вписването му в ТР банката да стане и публично дружество. Одобреният от Комисията за финансов надзор в началото на ноември 2012 г. проспект предвижда за търговия на алтернативния пазар на БФБ да бъде вписана цялата емисия акции след увеличението.
От проспекта става ясно, че целта на увеличението е да се укрепи капиталовата позиция на институцията. За това са били издадени и указания от страна на БНБ. "Влошеното качеството на кредитния портфейл за периода 2009 – 2011 г., съчетано с превишаващия ръст на депозитната база над ръста на кредитния портфейл, доведе до намаляване на финансовия резултат и ограничи способността на банката да управлява активно своя баланс и капиталови ресурси. Освен това съществува все още висока концентрация в кредитния портфейл на банката", се посочва в документа. В проспекта се посочва още, че възможностите за генериране на печалба от типично банкова дейност са изчерпани, което налага и необходимостта от нов, свеж капитал. Според регулатора собственият капитал на Тексим банк следва да достигне до ниво от 30 млн. лв.
Ритейл и инвестиции
Основата част от набраните средства ще се насочат в две направления – развитие на банката в потребителското и корпоративно кредитиране и разширяване и разнообразяване на портфейла от финансови инвестиции. За всяко от тях се предвиждаше да бъдат използвани по 9 млн. лв. от очакваните нетни постъпления от увеличението в размер на 19 985 760 лв. (след приспадане на административните разходи при пълно записване на капитала). По план останалите средства трябваше да се насочат към внедряване на иновативни продукти и услуги с цел разрастване на клиентската база (200 хил. лв.), развитие на онлайн предлагани банкови услуги и електронно банкиране (300 хил. лв.), разработване на нови канали за дистрибуция и повишаване ефективността на съществуващите (985 760 лв.) и допълнително хеджиране срещу влиянието на външни рискове (500 хил. лв.).
Собствениците
При увеличението на капитала всеки от акционерите получи правото да запише две нови акции за всяка съществуваща, която притежава. Според решението на общото събрание, ако емитираните нови акции не бъдат записани изцяло, капиталът на банката ще бъде увеличен само със стойността на записаните и заплатени в съответните срокове акции.
Тексим банк се свързва с групата "Химимпорт" от началото на 2011 г., когато стана ясно, че 33% от капитала й са собственост на четири компании, част от които се свързват с холдинга. Това са "Финанс консултинг", "Итрейд", "Датамакс" и "Датамакс систем холдинг". Четирите дружества придобиха пакета акции от оръжейния завод "Аркус" - Лясковец, като заедно имат разрешение от БНБ за придобиване на до 40% от капитала на банката. Според публикуваната в Търговския регистър информация и четирите са участвали в увеличението на капитала. В последния публикуван тримесечен бюлетин на БНБ "Търговските банки в България" е посочено, че към края на юни 2012 г. акционери с над 10% дял в капитала на банката са "Финанс консултинг" с 19.24% и Павлина Найденова със 17.53%. Найденова, която също е участвала в увеличението на капитала, е дъщеря на основателя на "Тексим" Георги Найденов. Заедно със сестра си Мариета преди време двете държаха мажоритарен дял от институцията. Групата "Химимпорт" контролира Централна кооперативна банка, която също се търгува на борсата.