Източник: www.darikfinance.bg
Тексимбанк излиза на борсата, стабилизирана от акционерите си и в търсене на възможност да се развива. Фокус в дейността й занапред е потребителското кредитиране, като за целта се разкриват офиси в страната. Това каза в интервю за DarikFinance.bg Апостол Апостолов, който е председател на Надзорния съвет на Тексимбанк. Утре е първият ден на търговия с акциите й на Българска фондова борса.
Защо листвате Тексимбанк на борсата?
Решението за това е на акционерите, които искат банката като финансов посредник да бъде прозрачна, да има експозиция на фондовия пазар и в последствие, ако се наложи, да търси финансиране от пазара, ако събитията на глобалните пазари, пък и на местния, го позволят. На този етап основните собственици на банката я рефинансираха, за да може тя да е в оптималната си добра форма, а не да излезе на борсата и да търси пари. Те я стабилизираха и едва след това пускат акциите й на борсата.
Това листване ще даде шанс и на по-дребните акционери, които имат акции от десетина години, ако искат да излязат от своята позиция и да получат една справедлива пазарна цена.
Каква част от акционерите биха искали да се разделят с пакетите си акции през борсата?
Казвам това, защото през годините в банката са постъпвали всякакви запитвания и доколкото са ми разказвали колегите, е имало и такива желания от страна на акционери. Трябва да отчетем, че в крайна сметка тези хора, които са инвестирали в Тексимбанк навремето, още от създаването й като концепция са управлявали тези си инвестиции и съзнателно са участвали в управлението й. Тука няма някакъв елемент на кампанийност или на задължаване.
Какъв се предвижда да е свободно търгуваният обем акции на борсата?
Трудно ми е да дефинирам, тъй като акционерното участие е много диверсифицирано. Няма ясно изразен мажоритарен собствник. Капиталът е разделен между институционални инвеститори и физически лица. Но предполагам, че фрий флоута може да достигне 5 - 10%.
В какъв ценови диапазон очаквате да се търгуват акциите на Тексимбанк?
Това пазарът ще реши. Надяваме се пазарът да оцени по подобаващ начин работата на банката.
Пак да ви върна на евентуалното желание на дребни инвеститори да се разделят с пакетите си акции. Имало ли е запитвания за покупка на по-големи пакети от Тексимбанк?
Поне на мен не ми е известно да са депозирани такива искания до ръководството.
Какво се случи в банката от промяната на собствеността през 2011 година до сега?
Тази промяна предположи една промяна на политиката на банката и въобще на позицията й на пазара. Целта бе да се позиционира по-силно в областта на потребителското кредитиране, така нареченото ритейл банкиране. Наясно сме, че абсолютизирането само на една банкова услуга ограничава потенциала на банката и затова ще развиваме и корпоративното кредитиране, което няма да е табу, а ще върви паралелно.
Започваме да откриваме нови офиси за работа с клиенти. Следващата много сериозна стъпка е чувстивелно присъствие на интернет пазара с много функционалности на сайта, с много повече услуги през интернет и оптимизация на обслужването. Това ще става поетапно. Целта ни е да направим работата на банката много ефективна с миниланто изискуемия човешки труд, но с максимизиране на резултата за клиента, който да получи бързо обслужване и ниски такси.
Третата съпътстваща линия е инвестиционното и частно банкиране, което ще подпомага работата ни в ритейла по отношение на частното банкиране и при корпоративното инвестиционно банкиране.
Казвате потребителско кредитиране. Това не противоречи ли на основния замисъл, с който е създадена Тексимбанк през 60-те години и с който са създадени Export- Import банките, а именно да подпомагат износа и вноса?
Exim банките обикновено са банки, които са с държавно подкрепени. Държавата под някаква форма директно участва и стимулира бизнеса чрез различни инструменти, кредитни линии, гаранции и дори с агенции за експортно застраховане, като по този начин подпомага стопанските субекти чрез импорта или експорта на стоки.
Тексимбанк е била създана от един предприемчив човек в рамките на една социалистическа държава. Тя е била най-малката българска банка и все още е такава, но нашата амбиция е да вървим нагоре. До 2011 година тя е била позиционирана в един много тесен корпоративен свят, който е обслужвала, но сега амбицията е малко по-различна.