Източник: Капитал Дейли
Дългоочакваната приватизация на Българската фондова борса заедно с Централен депозитар може и да не се случи. Министерството на финансите, което е принципал на двете дружества, е решило да прекрати процедурата, като предстои Агенцията за приватизация да вземе финалното решение, научи Капитал от източници в агенцията.
В тежки условия
Най-вероятната причина за отлагането е оставката на правителството, което прави една подобна сделка трудна за реализиране в подобна политическа ситуация. Като цяло стратегията на държавата преди политическата развръзка бе да намери стратегически инвеститор за двете ключови институции на капиталовия пазар у нас, което да помогне за развитието на пазара и подобряването на видимостта му за големите международни инвеститори. Държавата смяташе да продаде контролни пакети в борсата и депозитаря, за което интерес имаше от няколко големи международни играча. Първоначалните условия, на които кандидатите трябваше да отговарят, предвиждаха да са само големи борсови оператори, които не са държавна собственост. В процедурата по продажбата беше избран и консултант, който да направи оценка на компаниите - чешкият клон на KBC Group - Patria Corporate Finance. Самата оценка бе готова и обсъждана в средата на февруари, за нея обаче няма публична информация.
Очакваше се самата процедура по продажбата на двете институции да стартира февруари, а самата продажба да е факт към края на март или началото на април. Настоящите политически размествания обаче усложняват ситуацията.
Последна дума
Все пак престои Агенцията за приватизация да вземе финално решение дали да продължи или спре процедурата. Още при подаването на оставката на правителството оттам коментираха, че ще се фокусират най-вече върху продажбата на БДЖ - Товарни превози, където процедурата е напреднала значително, и по-скоро ще отложат фондовата борса и АДИС, за които все още не е стартирала самата продажба.
Все пак към БФБ и ЦД не липсваше интерес. Последните месеци такъв проявиха регионални играчи като Виенската и Истанбулската фондова борса. През годините обаче интерес са имали и други големи играчи като Варшавската, която все още е държавна, Deutsche Boerse, NASDAQ, гръцката Hellenic Exchanges и Лондонската фондова борса.
Като цяло Българската фондова борса отчете силна финансова година благодарение на приватизацията през нея на държавните дялове в електроразпределителните дружества на CEZ и Energo pro. Консолидираните й приходи за 2012 г. се увеличават с 11% до около 3.4 млн. лв., а нетната печалба расте три пъти до 617 хил. лв. В същото време борсата поддържа и солидни кешови позиции, като при активи от 12.5 млн. лв. паричните й наличности и ресурс на депозитите са 6.5 млн. лв. Пазарната капитализация на БФБ към 26 февруари възлиза на 17.5 млн. лв.