Източник: Капитал Дейли
Курортната компания Албена ще увеличава капацитета на двете си летища в Приморско и Лесново, до Елин Пелин. Това потвърди за Капитал Daily изпълнителният директор на публичното дружество Красимир Станев.
Инвестицията във всяко едно от тях ще бъде от порядъка на 2.5-3 млн. лв., а двата проекта предвиждат удължаване на пистите с по 300 метра, като при това ще бъдат цялостно реконструирани. Дължината им ще бъде увеличена от 900 на 1200 метра, като това би позволило кацането на по-големи бизнес джетове, обясни Станев, като след реконструкцията ще могат да се посрещат три четвърти от видовете бизнес самолети. Сега летищата са сертифицирани за самолети с максимално излетно тегло до 5700 кг.
По думите на Станев трябва да се търсят възможности за обслужването на този тип по-тежки клиенти. За разлика от по-леката авиация, която лети основно в по-топлите месеци на годината, бизнес джетовете могат да бъдат целогодишни посетители, привличани от различни туристически и спортни услуги, като голф курортите например, както и да генерират повече приходи при зареждане с гориво.
300 метра отгоре
От двата проекта в по-напреднала фаза е този в Приморско, като Красимир Станев се надява реконструкцията да започне през 2014 г. Инвеститор ще е Приморско клуб, което е собственост на Албена. Приморско клуб управлява курорта, по-известен като Международния младежки център (ММЦ). Той беше част от активите на Албена, но в края на 2011 г. беше обособен в дъщерно дружество. Проектът предвижда освен удължаване на пистата с 300 метра и изграждане на втори перон, както и на еър парк, който да се използва от екипажите на самолетите за престой и почивка.
Плановете за Лесново напредват по-бавно, тъй като разширяването на пистата ще засегне коларски път и трябва да бъде намерено най-доброто технологично решение за минимизиране на последствията за местните жители, които използват трасето.
В добрите години на летището в Лесново има по 6-7 хил. кацания на година. Там работят две училища, като това генерира постоянна работа. На летището в Приморско трафикът е по-слаб, като кацанията и излитанията са около 1000-1200 на година, но Станев вижда потенциал в него. Плановете на Албена са то да се развива в посока малка и бизнес авиация, парашутизъм и безмоторно летене, като два летни сезона там работи клуб по парашутизъм. Според Красимир Станев летището там има огромен потенциал да привлече и турската малка авиация, ако получи необходимите разрешения да обработва международни полети.
В сянката на големите летища
Албена е най-голямата курортна компания в България, като притежава едноименния комплекс на Северното Черноморие и ваканционното селище в Приморско на юг. Управлява и множество дъщерни компании, развиващи дейност в сектори като транспорт, медицина и балнеология, туроператорска дейност, селско стопанство, строителство. Специализираното дружество в групата, което се занимава с авиационни и летищни такси и услуги е Интерскай, като приходите на дружеството през 2012 г. са 1.508 млн. лв., като бележат лек спад от реализираните през 2011 г. 1.613 хил. лв.
Групата е собственик на двете летища, а доскоро имаше и петгодишен договор за наем с Министерството на отбраната за съвместно използване на летището в Балчик, преди прехвърлянето му към министерството на транспорта и към активите на Летище София.
Публичната компания изгражда морското летище на зелено след окрупняването на терени от частни собственици, като то беше открито през 2005 г. Летището в Лесново пък е бивша земеделска авиобаза, с която компанията се сдобива след публични търгове преди години. Дъщерната компания Интерскай инвестира в базата с идеята да развива летището като второ гражданско на София.