Най-богатият бизнесмен в Европа и основател на шведската компания IKEA за производство на мебели, а в последствие и на верига магазини със същата марка Ингвар Кампрад обяви намерението си да се завърне в родината си Швеция, която напусна преди 40 години, за да избегне високите данъци, съобщи Bloomberg.
Според Bloomberg Billionaires Index състоянието на Кампрад се оценява на 51,7 млрд.долара, което му отрежда чeтвърто място сред най-богатите хора в света.
Основателят на IKEA напуска родината си и се преселва в Швейцари през 1973 г., припомня прес секретарят на предприемача пред Financial Times. В разпространеното съобщение до медиите се казва, че Кампрад се връща обратно в Швеция, за да бъде по-близо до своето семейство и старите си приятели. „След като моята скъпа съпруга Маргарет почина преди половин година, за мен стана мъчително да стоя в Швейцария", споделя най-богатият европеец.
Основателят на най-голяма в света търговска верига за мебели излезе от съвета на директорите на Inter IKEA Group, която притежава франчйзинга IKEA. По-малкият син на Ингвар Кампрад - 44-годишният Матиас стана председател на съвета на директорите, сменяйки на поста 70-годишния Пер Лудвигсон, като „нормална смяна на поколенията в компанията", която се подготвя няколко години. За заместник на Матиас Кампрада е назначен Ханс Хайдел.
След завръщането си в Швеция, Кампрад старши ще започне да плаща подоходният данък в страната, който не е толкова висок, след като беше отменен т. нар. налог върху лукса, с който се облагаха доходите на хора с приходи над 81 000 долара на година. Своята част в IKEA предприемачът е прехвърлил в благотворителни фондове извън пределите на Швеция.
Завръщането на Кампрад в родината си се оценява от Financial Times като знак, че Швеция започва да подобрява инвестиционния си климат, след като отмени данъка върху лукса.
През 2012 г. приходите на IKEA възлизат на повече от 36 млрд. долара, а чистата печалба е 4 млрд. долара. Според Bloomberg компанията е собственост на регистрирания в Холандия благотворителен фонд Stichting Ingka и фондация Interogo Foundation. Реално фондът Stichting Ingka притежава всички акции на мебелния концерн IKEA Group, който пък от своя страна е собственик на 90% от магазините с марката IKEA в целия свят. Чрез дъщерни дружества регистрираната в Лихтенщайн Interogo Foundation е собственик на холдинга Inter IKEA Holding SA, който всъщност е компанията-майка на Inter IKEA Group, притежавща Inter IKEA Systems, която е собственик на франчайзинга IKEA.