На опознавателна мисия у нас са представители на „Трансадриатик пайплайн" - собственик на проекта за изграждане на Трансадриатически газопровод (ТАП). На среща с тях министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев сподели, че диверсификацията и сигурността на доставките на природен газ в България са едни от основните приоритети, по които работи правителството.
В разпространено до медиите съобщение от Министерството на икономиката и енергетиката се казва, че министър е подчертал, че проектът се разглежда от България като изключително важен за постигане на диверсификация на доставките на природен газ за страните от Югоизточна Европа, включително и от Каспийския регион.
В края на юни правителството на Гърция и азербайджанския консорциум Шах ІІ Дениз, който експлоатира най-голямото газово находище в Азербайджан, подписаха споразумението за Трансадриатическия газопровод, който ще доставя азербайджански природен газ до Европа през Гърция и Албания до Италия и е алтернатива на проекта „Набуко". ТАП, заедно със свързаните с него газопроводи, ще струва над 40 милиарда долара и ще донесе повече от 16 милиарда кубически метра азербайджански газ годишно на пазара в Централна Европа.
Още тогава от консорциума обявиха, че ще започнат преговори с България за доставка на азерски природен газ през инерконекторната връзка с Гърция.
Проектът за изграждане на Трансадриатическия газопровод може да се превърне в ключов източник на доставки на природен газ за страната ни чрез взаимодействие с междусистеманата газова връзка между България и Гърция. С реализирането на реверсивната връзка с южната ни съседка, ще се постигне реална диверсификация на източниците на природен газ за България, каза по време на срещата си днес министър Стойнев. По думите му това ще осигури и възможност за доставка на природен газ по Южния газов коридор. Освен това българската страна работи и по реализирането на реверсивни връзки и с други съседни страни -Турция, Румъния и Сърбия, увери гостите си министърът.
Той представи проекта за интерконектор България - Гърция (IGB), който вече има екологично одобрение и в момента се извършва проектиране. През следващите месеци ще станат ясни търговските условия за пренос на природен газ. Към момента проектът е на етап утвърждаване на трасе, площадки и проектиране. По този начин, още преди да са стартирали доставките, участниците в Трансадриатическия газопровод ще са наясно с условията, при които ще се осъществява преносът на природен газ до България и страните от Югоизточна Европа, каза в заключение министър Стойнев.