Източник: www.darikfinance.bg
Обявените от новото ръководство на ЦСКА намерения за листване на борсата предизвикаха сериозен интерес - най-вече сред феновете на клуба.
Експерти обясняват, че най-вероятно – въпреки лошото финансово състояние на компанията, акциите ще бъдат търгувани на БФБ.
Мнозина обаче предупреждават, че подобна инвестиция е прекалено рискова и може да се окаже сериозен финансов капан, особено за феновете, които ще си купят акции, водени единствено от емоциите.
Не е за пренебрегване и разликата между клубовете, листнати на чужди борси, и евентуалното листване на ЦСКА.
Като цяло, мащабите в чужбина са огромни на фона на тези в България. При Манчестър Юнайтед например, където се набират средства за стотици милиони, не може да се разчита само на феновете, а се търсят сериозни инвеститори.
Навън се предприемат по-сериозни стъпки за по-голяма прозрачност и стабилизиране на финансите на компаниите, именно за да се привлекат по-сериозните финансови институции, които разчитат не само на емоцията, а на това, че компанията ще покаже резултати, обясняват експерти.
„В случая с листването на ЦСКА идеята е да се наберат пари от феновете, които да помогнат за съществуването на компанията. Очаквам да има гоялм интерес и тези акции да бъдат записани, въпреки наистина ужасното финансово състояние на компанията и рисковете пред нея”, обясни Цветослав Цачев от „Елана”.
Според него обаче едва ли в България в следващите една-две години ще видим инициативи като тези, предприети от Манчестър Юнайтед например – за набиране на спонсори и пр.
„Инвеститорите ще се сблъскат с компания, която ще работи на загуба още дълго време. Затова смятам, че тя е един финансов капан от гледна точка на вложените сдредства, т.е. не може да се разчита на възвръщаемост, на някакъв финансов успех от тях”, допълни Цачев.
„На акциите на ЦСКА не може да се гледа като на инвестиция за парите за пенсия например, тъй като не за първи път клубът се сблъсква с такива финансови проблеми”, добави експертът.
Той е категоричен, че тези проблеми няма да се решат с листване на борсата, а с дългосрочна стратегия, която да направи така, че дружеството поне да не е загуба.
„При всички случаи рисковете са много големи и купуването на акции на ЦСКА трябва да се разглежда като спонсорство, а не като инвестиция”, обясни Цачев.