След изключването на аналоговия сигнал за разпръскване на радио-телевизионния сигнал от 1 октомври, близо милион българи може да остават без ефирна телевизия, предупреди председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков пред БНТ. По думите му раздадените на социално слабите декодери за приемане на цифровия сигнал ще служат за украшение или ще се продават на вторичен пазар, а хората насила ще бъдат принудени да ползват услугите на сателитни оператори.
Божков изрази определени резерви към целия процес на цифровизация и "каква е целта на тази цифровизация". Според него, рекламната кампания за процеса, за която правителството изхарчи над 10 млн. лв., е "доста натрапчива". "Друг въпрос е, какво са разбрали хората, ще видим на 30 септември", допълни шефът на регулатора.
По силата на дадените от самата КРС разрешителни за изграждане на мултиплексите, през които вече се излъчва паралелно с аналоговия и цифровия сигнал, техните оператори са длъжни да покрият 95 процента от населението, а във втория етап 85 на сто от хората. "Ние не казваме по-нататък това да бъде доразвито, тоест, ако към днешна дата, при стартирането имаш 85 процента задължително покритие, по-нататък да стане 95, 99 процента. Тоест, това не стои като задължение на мултиплекс операторите и затова трябва да се измени нормативната база може би", посочи Божков.
Той не скри опасенията си, че така хората в много региони ще останат без телевизия и без радио.
Божков каза, че е помолил мултиплекс операторите да изработят публична карта на страната, на която "поименно, по села, по население да се знае кои ще имат сигнал и кои няма да имат сигнал". "Пак искам да подчертая, мултиплекс операторите към днешна дата - и "НУРТС дижитъл", и "Фърст дижитъл", имат съответното постигнато покритие 85 процента и нещо и 95 процента и нещо. Тоест формално те са си изпълнили задължението. Де факто обаче до 1 милион няма да могат да получават този сигнал", обясни председателят на Комисията и допълни, че не става въпрос само за села и паланки, а и за населени места с над хиляда души.
По думите на Божков социално слабите в тези региони ще получат декодери и "може би ще им служат като украшения или действително ще стане този вторичен пазар на препродажба, както се използват примерно едни други социални помощи". Той предупреди още, че е много важно да се използва ефективно ресурсът на цифровизацията, давайки за пример, че сега на един аналогов сигнал може да се качат до десет цифрови програми, а мултиплексите ще тръгнат с осем обществени програми.
Божков обърна специално внимание, че "в информационната кампания никъде не пише препозициониране на антените, и сега действащите антени, от хоризонтално във вертикално положение". Той каза, че затова КРС се е обърнала към операторите да информират хората, "защото ще дойде 30 септември и изведнъж ще се получи един хаос". В заключение председателят на КРС заяви, че в Италия процесът на цифровизация се е забавил с половин година, защото не е имало произведени антени.