На днешното заседание Министерският съвет упълномощи министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на общото събрание на акционерите на „БТК" АД да гласува „за" отмяната на особените права на преференциалната акция (т. нар. „златна" акция). Кабинетът упълномощи министъра да подкрепи промяната на фирменото наименование на дружеството, както и да гласува „за" отписване на БТК от Регистъра за публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.
Като аргумент се посочва клауза в приватизационния договор от 2004 г. за отмяна на особените права на преференциалната акция. От представения от министъра на транспорта доклад става ясно, че преференциалната акция е изиграла своето предназначение за един значителен период от време и е имала за цел да осигури плавния и безпрепятствен преход, компанията да не бъде разпродадена и да продължи да работи.
След заседанието министър Папазов обясни, че решението идва след решение от 17 април на служебното правителство. Тогава на закрито заседание е решено държавата да се откаже от тази акция срещу финансови компенсации, които вече са постъпили в бюджета. Според министър Папазов държавата няма право да откаже да освободи акцията.
„По простата причина, че всички предпоставки по договора са изпълнени. Защо са взели решение да се откажат от арбитражните дела, аз не мога да кажа. Запознал съм се най-подробно с поверителното заседание, честно казано, не намерих такива подробности, които да мога да коментирам. Ние бяхме изправени в такава ситуация да не можем практически нищо да направим", обясни Папазов.
Той не назова сумата за компенсация, която държавата ще получи, тъй като това било поверителна информация.
"Вива Телеком България", в която акционери са Корпоративна търговска банка и руската VTB Capital, придоби мажоритарния пакет от акциите на БТК в края на миналата година. Златната акция дава право на държавата да има решаващ глас, вето и право на задължително одобрение при решенията на общото събрание.
Насроченото за 16 септември общо събрание на акционерите на БТК не се проведе заради липса на кворум.