Нямахме никаква възможност да задържим „златната акция" в БТК, обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на изслушване в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в парламента, цитиран от Агенция „Фокус".
Министърът припомни, че договорът за приватизацията на телекома е от 2004 г., а държавата държеше „златната акция", с която можеше да притежава контрол как се изпълнява договора по раздържавяването. „Освобождаването на акцията е предвидено в устава на дружеството", посочи Папазов.
Той обясни, че тя се освобождава при наличието на няколко условия: да са минали пет години, да се извърши плащането по клоубек клаузата и да са извършени всички останали ангажименти, каквито са запазване на хората, които работят, някои ангажименти на БТК към Министерство на отбраната.
„Постъпили са 100 % от средствата по клоубек клаузата в държавния бюджет. Нямахме никаква възможност да задържим тази акция, единствено можехме да я освободим", подчерта министърът. Той не посочи каква е сумата, но според тази клауза, включена в приватизационния договор, ако компанията бъде препродадена за сума над първоначално платената, държавата трябва да получи 10% от горницата. Когато "Вива венчърс", първият собственик на БТК, продаде компанията на американската AIG Global Investment Group и Novator, се коментираше, че държавата трябва да получи още около 150 млн. лв. Дори имаше арбитражно дело в Париж за 80 млн. евро.
Освен това на 17 април 2013 година служебното правителство е взело решение за разглеждане на договора за приватизация на телекома, като целта е да се предприемат действия за приключването му.
Министър Папазов участва на общото събрание на акционерите на БТК, което се състоя на 30 септември 2013 г. Освен отмяната на особените права на преференциалната акция, собственост на държавата в лицето на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, акционерите гласуваха още за отписването на телекома от регистъра за публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от Комисията за финансов надзор. Третото решение беше да се промени фирменото наименование на дружеството от "Българска телекомуникационна компания" АД на "Българска телекомуникационна компания" ЕАД, в случай че всички акции от капитала на БТК бъдат придобити от мажоритарния собственик "Вива Телеком България" ЕАД.