Източник: www.darikfinance.bg
Традиционно най-многобройни са руските и украинските туристи, пребивавали в курорта през четирите летни месеца. Започват да се завръщат летовниците от Полша и Чехословакия. Много са и гостите от Румъния, които посещават комплекса със собствен транспорт.
Очаква се курортът да приключи сезона с близо 6% ръст на туристите спрямо миналата година. Информацията е предполагаема, тъй като статистически данни за реализирани нощувки не се водят, а се търсят от различни източници - туристически организации, туроператори, хотелиери, летища, общинска администрация.
Основен показател за увеличения брой на туристите е близо 4-процентният ръст в чартърните полети на Летище Бургас. Всъщност това е и единственият ориентир, по който приблизително можем да предположим колко туристи са посетили курорта. Точна информация за пребивавалите в комплекса летовници няма заради несъответствието между регистрираната, реално действащата леглова база и реализираните приходи от нощувки. Диспропорцията в данните е факт от години. За 2012 г., например, община Несебър отчита приходи от курортен данък на база реализирани нощувки в размер на 1 500 000 лв. при регистрирани около 80 000 легла. Същевременно за същата година само в Слънчев бряг се посочват над 250 000 легла, а летище Бургас твърди, че е посрещнало над 2 000 000 пътници.
Постепенно Слънчев бряг започва да променя утвърдения в последните години пазарен сегмент. За първи път от десетилетие насам през 2013 г. курортът откри сезона още през април и само за месец посрещна 7000 австрийски пенсионери. Комплексът ще има готовност да посрещне още толкова австрийски пенсионери през пролетта на 2014 г.
Изтеглянето на сезона в ранните месеци на пролетта и промененият статус на туристите са крачка към промяна на пазарния сегмент.
През сезон 2013 допълнително е развита съществуващата система за видео наблюдение в комплекса. Подменени са камерите, монтирани са нови с по-висока резолюция и с възможности за нощно наблюдение.
На пълната издръжката на дружеството в Слънчев бряг са били командировани над 200 полицаи, изцяло на разпореждане на РУП Несебър.
Според публичния отчет и баланса на „Слънчев бряг” АД основните разходи за 2013 г. са: паркоподдържане и озеленяване — 350 000 лв., поддъжане и разширение на системата за видеонаблюдение – 80 000 лв., поддръжка на алейно осветление – 60 000 лв., ел.енергия – 100 000 лв., разходи, свързани със сигурността на туристите – 300 000 лв., осигуряване на промишлена вода за напояване – 100 000 лв.
Приходите на дружеството, реализирани предимно от собствени дейности, обаче са недостатъчни. Субсидии от държавата или от общината не се отпускат, въпреки, че в по-голямата си част „Слънчев бряг” АД дублира основните дейности на община Несебър, за които плаща данъци.