Столичната община ще обяви конкурс за избор на консултант за приватизация на дела си в Общинска банка. Предложението е на председателя на надзорния съвет на Столичната общинска агенция по приватизация (СОАП) и съветник от ГЕРБ Валя Чилова, а докладът й ще бъде гласуван в четвъртък на редовното заседание на столичния съвет, съобщи dnevnik.bg.
Това е поредната стъпка към продажбата на дела на местната управа в банката, след като в края на май тази година общинският съвет включи акциите си от 67.6459% в годишния приватизационен план на СОАП.
В доклада на Чилова пише, че ще бъде отменено решение, с което е бил избран предният консултант и неговата оценка. Той е започнал работа през 2006 г., а е приключил през 2008 г., но през 2010 г. са направени поправки в Закона за приватизационния и следприватизационния контрол, с които неговият доклад не може да се счита за валиден. Затова в началото на 2012 г. консултантът е поискал отмяна на договора му с местната управа. Сега общинският съвет е на път да се съгласи с предложението му.
Затова е нужен избор на нов консултант, който ще изпълни два етапа. В първия консултантът трябва да извърши анализ на правното състояние на банката, приватизационна оценка, информационен меморандум, стратегия за приватизация и обосновано предложение за определяне на метод за продажбата на акционерното участие на общината. След това фирмата ще трябва да извърши приватизационен маркетинг, като намери стратегически инвеститор(и) с предварително одобрение или потвърждение от БНБ по реда на Закона за кредитните институции, както и представяне на офертите и участие в изработването на проекта за договор.
От доклада на Чилова става ясно, че общинският съвет възлага на СОАП определени изисквания към фирмите, които могат да кандидатстват за консултант. Сред тях са осъществяването поне на 80 на сто основна дейност като правен и финансов консултант, приходите от същата дейност да възлизат поне на 3 млн. лева през последните три години, да имат опит в сливания на банки, както и да притежават застраховка професионална отговорност в размер поне на 1 млн. евро или равностойността в друга валута.
За спечелилия търга по ЗОП е заложено възнаграждение от 150 хил. лева за изпълнението на двата етапа и до 2% от покупната цена при успешно приключване на сделката.
Столичната община притежава мажоритарен дял в Общинска банка. Заедно с още 16 общини в страната и общински дружества публичният дял достига 73%. Останалите 27% са собственост на дружества, близки до бизнесмена Христо Ковачки. Сред тях с най-голям дял са Общинска застрахователна компания (ОЗК) - 9.94%, и "Атоменергоремонт" - 8.61%.
Общината беше загубила властта си в създадената през 1996 г. банка в края на мандата на Стефан Софиянски. През 2004 г. част от акционерите й бяха подменени чрез приватизация на общински дружества, препродажба на дяловете им в банката на други компании и промяна на устава, прокарана от тогавашния председател на надзора на банката Любомир Павлов. Според променения устав всички решения са се вземали с квалифицирано мнозинство от 3/4 от капитала.
През 2012 година тя успя да върне възможността за пълен контрол над решенията на Общинска банка и още тогава се заговори, че се готви приватизацията й.